Gülümseme Çeşitleri

Gülümsemek en iyi aksesuardır, demişler. Aksesuarların çeşitleri olduğu gibi gülümsemenin de çeşitleri vardır. Hangi tip gülümseme en iyi aksesuardır öğrenmek ister misiniz?

İnsanlarla etkileşiminizde fark edebileceğiniz gibi gülümseme birçok durumda, birçok farklı duyguyu belirtebilir. (Bugünlerde, maskelerin ifade üzerindeki etkisini de eminim fark etmişsinizdir.)

Duyguların ve yüz kaslarının kombinasyonları sayısız ifade ve gülümseme yaratabilirken gülümsemeleri üç ana kategoriye ayrılabiliriz: Gerçek zevk gülümsemeleri, sosyal gülümsemeler ve hakimiyet gülümsemeleri.

1. Duchenne Gülümsemesi

Bir çalışmada ödüllü gülümseme olarak da adlandırılan ‘duchenne gülümsemesi’ gerçek zevkin gülümsemesi olarak tanımlandı.

Bu içten gülümseme, kişinin dudaklarından gözlerine kadar ulaşır. Humintell’in vücut dili uzmanı ve kurucusu David Matsumoto, bu gülümsemeyi kaslarının dudakları köşelerinden yukarı çekmesi ama aynı zamanda göz çevresindeki kasların da aktive olması şeklinde açıklıyor. Gözün etrafındaki kaslar, yanakları yukarı kaldırır, yanaklar parlak bir görüntüye sahip olur. Bazı insanlara bu gülümseme kaz ayakları ve kırışıklıkları verebilir.

Bu gülümseme sevinç, heyecan ve eğlence gibi olumlu duyguları ifade etmekle ilgilidir.

2. Sosyal Gülümseme

Sosyal gülümsemelere zevksiz gülümsemeler de denebilir. Bu gülümsemeyi sokakta yanından geçtiğiniz veya göz teması kurduğunuz bir kişiye verdiğiniz biraz gergin, genellikle dişsiz bir gülümseme olarak düşünebilirsiniz. Sosyal gülümseme göz kaslarını çalıştırmaz.

Matsumoto, hakiki olmasa da bu gülümsemenin çevrenizdekilere açıklık ve genel dostluk sergileyen ortak bir nezaket olarak önemli bir rol oynadıklarını belirtiyor.

3. Hakimiyet Gülümsemesi

Wisconsin Üniversitesi ve İrlanda’daki Queen’s Üniversitesi Belfast tarafından yapılan bir araştırmada, gülümsemelerin üçüncüsü ‘hakimiyet gülümsemesi’ olarak ortaya konulmuştur.

Bu gülümseme sosyal hiyerarşileri ve statüyü yönetmek için kullanılır. Bu tür bir gülümsemede, Duchenne gülümsemesine benzer şekilde kaşlar ve yanaklar kalkar. Ancak gülümsemenin kendisi simetrisini kaybeder ve daha çok bir sırıtış veya küçümseme gibi görünür.

Duchenne gülümsemesi ve hatta sosyal gülümsemeler hoş ve pozitif bir işaret olarak kabul edilirken hakimiyet gülümsemesi kesinlikle değildir. Üstünlük, küçümseme, güven ve övünme ile ilişkilidir.

Gülümsemenin Faydaları

Daha önce aynaya bakarak kendinize gülümsemeniz söylendi mi? Bu sağlam öneriye uymanızı tavsiye ederim. Bir çalışmada, stresli bir görev sırasında gülümseyen katılımcıların stresli görev sırasında gülümsemeyenlerden daha düşük kalp atış hızlarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Bundan yola çıkarak gerçek zevk gülümsemelerinin veya Duchenne gülümsemelerinin katılımcıların stresine en iyi başa çıkma tepkisini gösterdiği söylenebilir. Gülümseme ile ortaya çıkabilen, iyi hissettiren duygular bağışıklık sisteminize yardımcı olarak vücudunuzu daha iyi bir denge durumuna getirir ve uygun bağışıklık fonksiyonunu teşvik eder.

Kasıtlı olsun ya da olmasın gülümseme, fiziksel ve zihinsel sağlığınız için harikadır.

Gülümseme türlerinin farkına vardığımızda karşınızdakini daha iyi okuyabilir, anlayabilir ve insanlarla daha rahat iletişim kurabiliriz. Dışarıdayken ve bu günlerde insanların tam yüzlerini göremeyebiliriz. Yine de birinin gözlerinin parıltısından, kaslarının kasılmasından gülümsediğini görebiliriz.

Bol Duchenne gülümsemeleri günlere…

Yazar: 7-Circle

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir