Günde Kaç Fincan Yeşil Çay İçmeliyiz?

Yeşil çaydaki kafein ve kateşinler sağlığa olan yararları ile bilinir. Ancak büyük dozlarda tüketimi, bazı insanlar için yan etkilere neden olabilir.

Kafeinin Etkileri

Çok fazla kafein tüketmek anksiyete hissini artırabilir, uykuya engelleyebilir, bazı kişilerde mide rahatsızlığına ve baş ağrısına neden olabilir.

Hamileyken büyük miktarda kafein tüketilmesi ise doğum kusurları ve düşük riskini artırabilir.

Mevcut araştırmalara göre, hamile kadınlar da dahil olmak üzere günlük 300 mg’dan fazla kafein tüketmememiz gerekir. Peki ya bir bardak yeşil çay ne kadar kafein içerir? Bu miktar, kullanılan çayın miktarına ve yaprakların dik durma süresine bağlı olarak değişir. 

Bir çalışma, 1 gram yeşil çayın kafein içeriğinin 11-20 mg arasında olduğunu göstermiştir. Tek bir porsiyon genellikle 1 su bardağı başına 1 çorba kaşığı (2 gram) çay yaprağıyla ölçülür. Her bir fincan çayın yaklaşık 1 fincan (240 mi) olduğu farz edildiğinde, bu ortalama yeşil çay fincanının yaklaşık 22-40 mg kafein içerdiği anlamına gelir.

Kateşinler Demir Emilimini Azaltabilir

Yeşil çaydaki kateşinler, gıdalardan demiri emme kabiliyetimizi azaltabilir. Aşırı miktarlarda kateşin tüketilmesi demir eksikliği anemisine bile neden olabilir.

Yeşil çaydaki kateşinler ayrıca bazı ilaçlara müdahale edebilir ve etkinliklerini azaltabilir. Örneğin, çalışmalar yeşil çayın belirli kalp ve tansiyon ilaçlarının etkinliğini engelleyebileceğini göstermektedir. Yeşil çay içmek aynı zamanda anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçların etkilerini de azaltabilir.

Tüm bu veriler doğrultusunda sorumuzun cevabına gelecek olursak eğer herhangi bir sağlık problemimiz yok ise günde 3 fincana kadar yeşil çay tüketimi yapabiliriz. Herhangi bir sağlık engelimiz var ise de doktor kontrolünde tüketimini yapabiliriz.


Dyt. Sedef Olcay

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir