Güneşlenmenin Dark Side’ı: Güneş Yanıkları!

Kimimiz bronz bir teni seviyoruz kimimiz de beyaz kalmayı. Fark etmez, çünkü hepimizin güneşin zararlı ışınlarından korunması lazım. Güneş yanığı, aşırı güneş ışığına maruz kalma yüzünden ciltte meydana gelen kızarıklık, şişlik, su toplama ve soyulmalara denir. Özellikle açık tenli ve hassas ciltler güneşten çok etkilenir. Fakat güneşin tam tepede olduğu saatlerde güneşlenmek hem açık tenlilere hem de koyu tenlilere eşit derecede zarar verir. Bu yüzden güneş yanığı olmadan önce korunmak çok önemli. Her gün aşamalı bir şekilde güneşe çıkılmalı. Mesela ilk gün 20 dakikaysa, ertesi gün 30 dakika gibi. Şapka, güneşlenmeden önce koruyucu krem ve hatta öğle saatlerinde şemsiye kullanılmalı. Ayrıca anormal bir terleme ve mide bulantısı varsa da hemen doktora gidilmeli. Bunun dışında güneş yanıklarına karşı yapmamız gerekenler şöyle:

1- Güneşlenirken bol bol su iç. Eğer güneş yanığın varsa üstüne soğuk su dök ve alkol alma. Alkol sıvı yetersizliğine neden olur.

2- Güneş yanıklarına nemlendirici krem uygula. Özellikle aloe veralı kremleri öneriyorum.

3- Yanık deriyi ovuşturma ve kaşıma. Ayrıca buraya sert bir cisimle de dokunma. Yumuşak bir süngeri ıslatıp üstüne bastırabilirsin.

4- Güneş yanığından sonra cildinde su kabarcığı oluştuysa bunları patlatma. Yara mikrop kapabilir.

5- Yoğurt yanıklara iyi gelmez. Sadece soğuk olduğu için acıyı dindirir.

6- Güneşlendikten sonra giyeceğin elbiseyi önce ıslat. Bu yöntem rahatlamanı sağlayacaktır.

7- Eğer güneş hafif bir baş dönmesine neden olduysa tuzlu su veya ayran içmeyi dene. Bol bol su tüketmeyi de ihmal etme.

8- Güneş yanığı durumunda sık sık serin duşlar al ama duş jeli gibi ürünler kullanmamaya dikkat et. Çünkü bu tür parfümlü ürünler yanığın kötüleşmesine neden olur.

9- Denize her girip çıktığında koruyucu kremini tazele. Şapkan başını hep korusun ve burun çevresine mutlaka güneş kremi sür. Çok sıcak saatlerde denize gitme, gidiyorsan da şemsiyenin altında kalmaya çalış.

10- Dilimlenmiş soğuk salatalık, soğuk siyah çay, buzdolabı poşetine konmuş buz küpleri güneş yanıklarının acısını dindirmeye birebirdir.

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments