Güneşten Yıpranan Saçlar için Bakım Önerileri

Tüm yıl tatili bekledik. O sıcacık havanın hüküm sürdüğü deniz kıyısında smoothie’mizi yudumlarken mükemmelliğimizden taviz vermeyen bir görünümle güneşlenmeyi ve tatilimizin tadını çıkarmayı hayal ettik belki de. Peki ya saçlarımız? Sen de biliyorsun ki işlemlerle zarar gören saçlar, deniz ve güneşe de maruz kalınca iyice güçsüzleşir, zayıflar, matlaşır. Peki neler yaparak o ipeksi saçlarımızı koruyabiliriz? Sana muhteşem doğal bakım önerilerim var desem? Ama tariflerimi vermeden önce dikkat etmen gereken bazı şeyler var:

– Öncelikle bakım kürlerinden saç tipine uygun olanı seçmelisin.

– Bakımları her zaman temiz saça uygulamalısın.

– Maskeyi tek sefer uygulayarak ancak geçici sonuç alabilirsin. Bunu düzenli hale getirmelisin.

– Saçlarını sıcak suyla ve sık yıkamaktan kaçınmalısın.

– Bakım kürünü uyguladıktan sonra bekleme süresi için saçlarına bone veya havlu sarmalısın.

– Maske yaptığınız günlerde maşa, fön gibi uygulamalardan kesinlikle kaçınmalısın!

– Doğru beslenmeli ve bol su içmelisin!

Gelelim tariflere:

Doğal nemlendirici: Yoğurt + bal + elma sirkesi

Orta boy bir kabın içerisine ilk önce 2 kaşık yoğurdu, daha sonra 1 çorba kaşığı balı ve 1 çorba kaşığı elma sirkesini ilave ederek iyice karıştır. Saçına masaj yaparak uygula. Yarım saat bekledikten sonra saçlarını durula.

Saç kırıklarına kesin çözüm:  Avokado yağı + badem yağı + zeytinyağı

Avokado yağı özellikle kuru ve yıpranmış saçlar için kullanılır. Bu yağ çok güçlüdür ve saçı yenileme becerisi diğer yağlara göre hem çok daha fazla hem de daha etkilidir. Ancak eğer saçın zaten yağlıysa, bu yağı kullanmamalısın! Zeytinyağı saçı besler, nemlendirir. Badem yağı ise saçların güçlenmesini sağlarken aynı zamanda saçların çoğalmasına da yardımcı olur. Aynı oranlarda üç malzemeyi karıştır ve saç diplerine masaj yaparak uygula. Bu maskeyi saçında birkaç saat beklet ve ardından saçlarını yıkamayı ihmal etme.

Yumuşak ve parlak saçlar için: Muz + Hindistan cevizi yağı + zeytinyağı + bal

Kuru, yıpranmış saçları düzeltir. Saç köklerini güçlendirir ve kuru saçları besler. Sağlıklı saçlara ve saç derisine yardımcı olur. Saçın yağını dengeler. 1 adet muzu ez, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı ekleyerek karıştır. Eğer karışım çok katı olursa çok az daha zeytinyağı ekleyebilirsin. Hazırladığın karışımı saç diplerine masaj yaparak sür ve 1 saate kadar beklet. Ardından saçlarını yıka.

Kuruyan saçları canlandırır: Çilek + Hindistan cevizi yağı + bal

Saç sağlığının da genel vücut sağlığının bir parçası olduğunu unutmadan, yazın yıpratıcı etkilerini tamamen silmek için harika bir maske var. Besleyici olduğu kadar da mis kokulu. Ciddi bir C vitamin deposu olan çilek, saçının yağ dengesi için de doğal bir formülü. 6-7 adet çilek, 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 çorba kaşığı balı kremsi bir kıvama gelene kadar karıştır. Daha sonra karışımı ıslak saçlarına diplerden itibaren uygula. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla iyice durula.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir