Güzelliğin Perde Arkası: Su Tüketimi

Su bildiğiniz gibi insan yaşamı için hayati bir önem taşır. Vücudumuz pek çok hayati işlevi yerine getirebilmek için suya ihtiyaç duyuyoruz. Yetişkin bir kişinin vücut ağırlığının %60-70’ini (2/3’ünün) su oluşturuyor.

İçeceklerden ve besinlerden sindirim yoluyla vücudumuza aldığımız sular; sindirim, solumun sistemleri ve deri yoluyla vücutlarımızdan atılıyor. Vücutta su dengesinin sağlanması için ise, mutlaka günlük su alımımızın su kaybımıza eşit olması gerekiyor. Yetişkin bir insan, bir kısmı yiyeceklerden karşılanmak üzere günde 2-3 litre suya ihtiyaç duyar.

Vücudun ihtiyaç duyduğu oranda su tüketilmediğinde, vücutta su dengesi bozulur ve vücut işlevlerini yerin getiremez hale gelir. Bir kişi yemek yemeden haftalarca yaşayabilir ancak su içmeden maalesef ki sadece günlerce yaşayabilir.

Suyun elbette birçok noktaya iyi gelecek faydaları sayısız hatta sonsuz. Ancak güzellik için merak ediyorsanız sıralıyoruz. Cildiniz, kuru ve susuz olduğunda çizgilerini göstermek için kusursuz bir ortam oluşturur. Bilim adamlarına göre derimiz de bir organ ve hücrelerin yenilenmesini sağlayan tek şey sudur. Yani, gerektiği kadar su içen bir insanın kırışıklıklarla karşılaşması için önünde uzun bir yol var.

Bir başka durum ise; şişliklerin fazla su içmekten kaynaklandığını düşünülüyor olması. Oysa şişkinliğin sebebinin vücudun yeterli suyu kendine saklama isteği olduğunu bilmiyorlar. Az su içiyorsanız, vücut içtiğiniz suyu depolamak ister ve bu da vücutta şişkinliklere sebep olur. Su ile zayıflığın geldiği bilgisine güvenin. Özellikle yağ yakmadaki başarısı, diğer hiçbir şeyde alamayacağınız bir düzeyde etki yaratıyor.

Yazan: Burcu Bayrakçı

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir