Hamile Kalmak İçin Ne Yemeli, Ne İçmeli

Hamile kalma sürecinde sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemli. Bu hem hamile kalmayı destekleyen hem de hamilelikte bebek ve senin için gerekli olan bir alışkanlık. Tabii ki hamile kalmak için yapılması gereken birçok şey var ve yediklerin sayesinde hemen hamile kalacaksın diye bir şey yok. Ama beslenmene dikkat etmenin ve doğurganlığını artıran besinler tüketmenin hamile kalma şansını artırdığı da bir gerçek. İşte besin değerleri ve içerikleri sayesinde hamile kalmayı destekleyen ve üreme sağlığını koruyan besinler:

Yeşil yapraklı sebzeler: Hamile kalmak için günde en az 2 porsiyon taze ve iyi yıkanmış yeşil yapraklı sebze tüketmelisin. Çünkü yumurtanın döllenmesine yardımcı olurlar ve demir deposudurlar.

Yumurta: Protein değeri yüksek olan yumurta hamile kalma sürecinde çok etkilidir. Hem yumurtalarının kalitesini artırır hem de ileride bebeğin beyin fonksiyonları için gereklidir.

Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından zengindir. Bu da yumurta hücrelerini olumlu etkiler. Fakat çok yağlı ürünleri tercih etmemende fayda var. Özellikle yoğurdu her gün mutlaka tüketmelisin.

Somon: Balıkların içinde en sağlıklı ve en az yağlılarından biri somondur. Ayrıca içinde cıva da bulunmaz. Haftada 2 porsiyon balık yiyerek hem üreme organlarının sağlığını korursun hem de Omega-3 almış olursun.

İncir: Demir kaynağı incir yumurtalıkları uyarır ve yumurtanın serbest kalmasını sağlar. Ayrıca bebeğin gelişimi için de önemlidir. Özellikle kuru inciri bol bol tüketebilirsin.

Fındık, badem, ceviz: Her gün bir avuç fındık, badem ya da ceviz yemek vücudun için gerekli olan Omega-3’ü almak demektir.  Rahimde kan akışını artırır, yumurtalıkları ve hormonları destekler.

Greyfut: C vitamininden zengin greyfurt aynı zamanda enerji vermek gibi bir özelliğe de sahiptir. Demirin vücutta emilimini sağlar, hamilelik için gerekli salgı bezlerini çalıştırır.

Mercimek: Bitkisel protein denince akla mercimek gelir. Demir ve B vitamini kaynağıdır. Yumurtaları kuvvetlendirir, kan yapar.

Tam tahıllı ekmek: Kompleks tahıllar yumurtlamayı dolayısıyla hamile kalmayı kolaylaştırır. Progesteron düzeyini artırır. Bu yüzden her kahvaltıda bir dilim tam tahıllı ekmek tüketmelisin.

Domates suyu: Demir bakımından zengin domates suyu, üreme hücrelerini korur ve yumurta kalitesini artırır. Düşük demir seviyesi, yumurtlama sorunları demektir.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir