Hamilelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile kalmaya hazırlanırken birkaç basit yaşam tarzı ipucunu takip etmelisin. Bunlar, hamile kalmak için hazırlanmana ve bebeğine yaşamdaki iyi başlangıcı sağlamana yardımcı olabilir.

Hamile kalma şansın; beslenme düzenin, kilon, sigara kullanımı ve egzersiz gibi birkaç yönetilebilir faktörden etkilenir. Hamile kalma ihtimalini arttırmak için günlük alışkanlıklarında bazı düzenlemeler yapman gerekebilir.

Bu 13 yaşam tarzı ipucu, senin ve eşinin aile kurmaya başlamak için hazır hale gelmenize destek sağlar.

Kendine bak

1. Beslenme ihtiyaçlarını doğru karşıla.

Taze meyve ve sebzeler, kaliteli proteinler, tam tahıllar, az yağlı süt ürünleri ve bolca suyla dolu iyi dengelenmiş bir beslenme düzeni edin. Annenin hamilelik öncesi iyi beslenmesi bebeğinin hayata iyi başlangıç sağlamasına yardımcı olur.

Alkol, Listeria (hayvanlarda ve insanlarda merkezi sinir sistemine ilişkin bozukluklarla karakterize bir bakteri) içerebilecek yiyecekler (yumuşak peynirler, soğuk etler, hazır salatalar ve çiğ yumurta gibi) ve yüksek düzeyde cıva içeren balık gibi, hamile kalma sırasında ve hamilelikte sorunlara yol açabilecek besinlerden uzak durmaya çalış. Aynı zamanda günlük kafein alımını da en aza indirmen tavsiye edilir.

2. Hamileliğini planlarken bir hamilelik takviyesi al.

Hamilelik, bir kadının yaşamında beslenme açısından ihtiyacın en çok arttığı dönemlerden biridir ve hem anne hem de bebeğin sağlığı için annenin iyi beslenmesinin önemi kabul edilmektedir.

Hamilelik sırasında, bazı temel besinlere duyulan ihtiyaç artar. Doktorunun önereceği bir hamilelik multivitamin ve mineral takviyesi almak, gerekli besinlerin sağlanmasına ve hem annenin hem de bebeğin ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olabilir.

Hamileliğin ilk haftaları, bebeğinin hayati organlarının oluşmaya başladığı zamandır ve bu sırada hamile olduğunu bile bilmeyebilirsin, bu yüzden hamile kalmaya çalışmadan en az 1 ay öncesinden itibaren günlük olarak bir hamilelik takviyesi almaya başlayabilirsin.

3. Sağlıklı kal ve gıdaların hijyenine dikkat et.

Gıdaları doğru bir şekilde idare ederek gıda kaynaklı enfeksiyon kapma riskini azalt. Tüm mutfak gereçlerini ve yüzeylerini temiz tut, ellerini ve taze meyve ve sebzeleri iyice yıka, yiyeceklerini doğru şekilde pişir ve her şeyi uygun sıcaklıkta sakla.

4. Düzenli egzersiz yap.

Aktif kalmak, bazı kronik sağlık problemlerinin riskini azaltmakta ve genel iyilik halini iyileştirmektedir.

Asansör yerine merdivenleri kullanmak gibi ufak değişiklikler yaparak kendini aktif tut ve tercihen her gün, tempolu yürüyüş veya yüzme gibi orta yoğunlukta egzersizleri en az 30 dakika boyunca yap.

Ancak bunu abartma. Aşırı egzersiz, hormonlarını etkileyebilir ve bu da hamile kalmanı zorlaştırabilir.

5. Kilonu yönet.

Sağlıklı bir kiloda kalmak, hamile kalmaya çalışırken önemli bir faktördür. Hamile kalma şansın, büyük ölçüde hormon dengesinin bozulmasına bağlı olarak kilon çok fazla veya çok azsa azalır.

6. Sigarayı bırak.

Sigara kullanımı, birçok sağlık problemine yol açar ve hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlığı etkileyebilir. Sen veya partnerin sigara içiyorsa, bebek planlamak her ikinizin de sigarayı bırakması için harika bir neden.

Sigarayı bırakma konusunda tavsiye ve desteğe ihtiyacınız varsa, sağlık danışanınızla konuşun.

7. Stresi azalt.

Modern yaşamın hızı ve bebek yapma çabası, seni yorabilir ve stres altında hissetmene yol açabilir. Stres düzeyini azaltmak, mesela sakinleşme teknikleriyle, hamile kalma şansını artırmaya yardımcı olabilir. Yoga, tai chi veya meditasyon gibi aktiviteler sana yardımcı olabilir.

8. Çok fazla sıcaktan kaçın.

Hamile kalmaya çalışırken bir sauna veya spanın aşırı sıcağından uzak dur. Erkekler de sıcaktan kaçınarak sperm sağlığını ve sayısını iyileştirebilir.

9. Kedinin kumuna dokunma.

Kullanılmış kedi kumu, zararlı bakteriler içerebilir, bu yüzden kum tepsisini temizlerken kauçuk eldiven giymek veya bunu başkasından istemek en iyisidir. Aynı sebepten ötürü, bahçeyle uğraşırken de eldiven giy.

10. Finans durumunuza bir bakın.

Önünüzdeki yolculuk için senin ve partnerinin finansal açıdan hazır hale gelmesi önemlidir. Her ikinizin de finansal olarak stabil olduğunuzdan ve aile kurmanın beraberinde getirdiği ek masraflar için plan yaptığınızdan emin olun.

11. Aile geçmişin hakkında sorular sor.

Yapabiliyorsan, hamilelik planlarken aile geçmişini öğrenmek önemlidir. Aynı zamanda senin ve bebeğinin hayatının şekillenmesinde de bir rol oynayabilir. Herhangi bir faktörün hamileliğini veya bebeğinin gelişimini etkileyip etkilemeyeceğini belirlemek için hamile kalmaya çalışmadan önce sağlık danışmanınla aile sağlığı meselelerini konuşman gerekebilir.

12. Ailen ve dostlarınla konuş

Bunu yaparken rahat hissedeceksen, aile kurmak konusunda yakın ailen ve dostlarınla konuşmak iyi bir fikirdir. Bu, hem senin hem de partnerinin, hamileliğin beraberinde getirdiklerini ve hazırlanmanız gereken şeyleri daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Her ikinize önemli bir destek de sağlayabilir.

13. Önünüzdeki yolculuk için hazır mısınız?

Bir aile kurmanın umutları heyecan verici olsa da kendinizi kaptırmadan önce durup partnerinle konuşman iyi bir fikir. Partnerinin seninle aynı fikirde olduğunu ve her ikinizin de bir aile kurmaya duygusal açıdan hazır olduğunuzu kontrol edin.

L.TR.MKT.CH.10.2019.3246

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir