Havalar Isınmışken Açık Havada Yapılabilecek Sporlar

Ne zaman baharı düşünsem Orhan Veli gelir aklıma: “Beni bu güzel havalar mahvetti, böyle havada istifa ettim evkaftaki memuriyetimden.” Ama tabii konumuz şiir değil. Olsun, içinde bahar geçen bir konumuz var madem araya sıkıştırayım dedim. Şiirden çıkıp konuyu başka bir mevzuya bağlayacağım.  Spordan bahsedeceğiz. Şurada yaza ne kaldı. Kaldıralım popoları da, yaza fit girelim değil mi? Güneş yüzünü göstermişken spor salonlarından çıkma vakti de geldi. Açık havada, bol oksijenli sporun daha çok enerji yaktırdığını da söyleyeyim de biraz daha gaza gel. Senin için baharda yapabileceğin sporları derledim:

Trekking

Trekking hem spor hem de eşsiz bir hobi. İstanbul’da yapılması zor olsa da hafta sonu kaçılacak sayısız  rota var. Polonezköy, Belgrad Ormanları, Ağva, Şile, Gebze’deki Ballıkayalar Tabiat Parkı en yakın rotalar. Doğaya karışıp, stres atacaksın yanında da yakacağın kaloriler cabası.

Yürüyüş – Koşu

Fit kalmak için sporu yaşam stili haline getirmen gerekli. Şüphesiz en çok tercih edilen ve önerilen sporların başında düzenli yürüyüş geliyor. Üstelik en kolayı. Günde en az 1 saat tempolu yürüyüş, hem kalori yakmanı kolaylaştırır hem de daha fit ve enerjik olmanı sağlar. Yürüyüşle başlayıp koşuya bağlayabilirsin. İyice ısın, uygun ayakkabılarını giyin ve sakatlanmamak için uygun bir tempoda koş. O halde tabana kuvvet diyoruz. Otobüsten iki durak önce in, yolu biraz uzat. Yahut akşam yemeğinden sonra şöyle bir sahile çık. Tercih senin.

Bisiklet

Eğer sen de evi işine, evi okuluna yakın şanslı azınlıktaysan aracını unut. Yahut toplu taşımayı bırak ve bisiklete yönel. Hem keyifli hem de kalori yaktırıyor. Hızına bağlı olarak yarım saatte yaklaşık 300 ya da 400 kalori yakarsın. Anlayacağın bir taşla iki kuş vuracaksın.

Tenis

Sadece 30 dakikada 272 kalori yakmanı sağlayan tenisten bahsediyorum diye devasa bir tenis kordu hayal etme. Sadece bir duvar bile işini görebilir. Dönüşümlü olarak yapacağın vuruşlarla harcayacağın enerjinin yanı sıra, kaçırdığın  topları almak için koşacak ve eğileceksin. Yani beceremesen bile kalori yakacaksın.

Paten

Paten kaymak sana aslında spor yaptığını unutturacak. Çünkü hem eğlenceli, hem de yağ ve kalori eritme bakımından en iyi sporlardan. Üstelik çok da havalı. 30 dakikada 425 kalori yakacaksın. Kaskını, bilek koruyucularını, dizliklerini takmayı ve dikkatli olmayı unutma lütfen.

Hulahop çevirme

Bak,  sen spor yaptığını hissetme diye sana eğlenceli şeyler öneriyorum. Hulahop çevirmek seni çocukluk yıllarına götürmekle kalmayacak 30 dakikada 300 kalori yakmanı da sağlayacak. Yapacağın şey çok basit, uygun boyutlarda bir hulahop bulacaksın ve basitçe belinin çevresinde döndüreceksin. Başlarda biraz zorlayabilir ama dert etme uğraşırken de kalori yakmaya devam edeceksin. Pes etme, her çevirdiğinde daha iyi yaptığını fark edeceksin.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir