Hayatımızı Etkileyen Erteleme Alışkanlığı Üretkenliği Arttırıyor Olabilir

Planları oluştururken gün içerisinde, yarına kadar ve sonraki günler için üretkenlik adına oluşturduğunuz planlar için öncelik bugündedir. Kasıtlı biçimde ertelemek size iki şekilde yardımcı olacaktır. Zamanınızı sürekli olarak ince dilimlere ayrılmaktan alı koyacak ve daha acil işler için acı çekmenizi önleyecek. Çünkü aniden gelen kutunuza düşen mail yaptığınız işten sizi alıkoyacak ve yarına erteleyeceğiniz işler ortaya çıkaracaktır.

Çoğu kişi ertelemenin üretkenliğinin hırsızı olduğunu söylüyor. Ancak stratejik olarak yapılırsa günün kahramanı olabileceği de ortada. İşte şimdi kahramanımız için nasıl bir rota belirlemeliyiz?


Erteleme Odası İle Büyük Hedeflerin Ortaklığını Yapın

Son kötücül erteleme ile size son şansı da veriyoruz. İstediğiniz bir haftanın ya da ayın başını belirleyebilirsiniz. Sizi sinirlendirmeden, hadi hemen harekete geçiyorsunuz demeden küçük bir opsiyon tanımlaması yapmazsak olmaz. Planı harekete geçireceğimiz günden itibaren gelecek 365 gün içinde ne yapacağımıza dair -kesin açıklamalar ile- ağır topları sürmeye başlıyoruz. üç ya da beş yıllık planının bir parçası olarak bir şeye sahip olmak, bir yıl boyunca liste yapmak ve daha önce başaramadıkların için hayal kırıklığına uğramak istemezsin.Bunun için bir kitap cafe açacağını varsayalım.


Daima Planından Bir Adım Önde Ol

Yeterli bütçeniz varsa ve bir kitap cafe açmak istiyorsanız, hemen açın! Ancak bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız önce gerçekçi hedefler belirlemeniz gerekiyor. Planlamaya başlamak için size basit önerilerim olacak.1) İlk olarak, iş planınızın hava geçirmez olduğundan emin olun.

2) Giderleri yeniden belirleyin, bankada en az 9 aylık geçim masrafınız olduğunu kontrol edin.3) Kurumsal işinizden ayrıldığınızda ve sağlığınızı kaybettiğiniz zaman, sağlığınız adına yapabileceğiniz bağımsız bir sağlık seçeneği bulmalısınız.Şimdilik bu küçük hedefler hem işlem yapılabilir hale gelmenize yardımcı olacak hem de işinizi tamamen bırakma hedefinize ulaşma yolunda ilerlemenizi sağlayacak.


Günlük Hayatınızın Hedeflerinizi Desteklemesine İzin Verin

Bugün için evde yapman acil yapman gereken bir iş varsa eğer öğlen 12.00’dan önce hepsini bitir. Günün geri kalanını ise kitap cafen için sahafçılarla ve tedarikçilerin ile görüşmeler yapabilirsin. Küçük keşif toplantıları yapman hedefin için oldukça hızlandırıcı bir öneme sahip. Özellikle bir an önce işletme kısmına geçmek istiyorsan.Her şeyi listeden geçirmek tatmin edici olsa gerek. Gelecekte başarısız olma durumunda dahi geriye dönüp bakabileceğiniz ve nerede hata yaptığınızı görebileceğiniz bir listeye sahipsiniz. Gerçekten akıllı çalışmak, yarın ve ertesi gün neler yapabileceğini ortaya koymak ve bunun yerine bugünün işlerine odaklanmanıza yardımcı olur. Uzun vadede daha az çalışmaya ve daha fazla kazanmaya neden olacak.

Yazan: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir