Hayatını Kendi İstediği Gibi Yaşayan Kadınların 15 Ortak Özelliği

Hayatı kendi istediği gibi yaşayan kadınlar güçlü kadınlardır. Dayatmalardan sıyrılacak kanatlara sahip, kontrolü ellerine alacak kararlılıktadırlar çünkü. Hayatı başkalarına göre yaşamayı reddederler. Edip Cansever’in de dediği gibi; başkalarının aklıyla yaşayanlar, kendi yüreklerine yabancılaşırlar. Ama hayatı böyle yaşamak her zaman kolay olmayabilir. Bazen ekonomi, bazen coğrafya, bazen sağlık ve başka bir sürü neden buna engel olabilir. İşte güçlü kadın olmak da burada devreye girer. Her şeye rağmen savaşmak, yenildiğinde vazgeçmemek, çabuk toparlanmak ve yola devam etmek bu kadınların özellikleridir. Ve hayatın sadece karanlık taraflarına takılıp da kalmazlar. Üretir, ilham verir, destek olur ve yeniliklere, güzelliklere imza atmayı da başarırlar. Hayatı kendi istediğimiz gibi yaşamak mümkündür. Mazeretler ise sadece ayaklarımıza bağladığımız ağırlıklardır. Hadi birlikte bu güçlü kadınların kanatlarını keşfe çıkalım. Eminim, bizde de bu özelliklerden en az birkaç tanesi mevcut. İş ki bu özellikleri keşfedelim ve başka bir hayat olmadığı için bu hayatı kendi istediğimiz gibi yaşayalım. Yani yeterince cesur olalım. Unutma, eğer sen istersen yaparsın ve sınır sadece gökyüzü olur.

1- Hayatını kendi istediği gibi yaşayan kadınlar ne istediklerini bilirler ve bu istekleri onlar için önemlidir. Bazen en yakınlarıyla bu yüzden karşı karşıya gelebilirler. Ama kendilerine inandıkları için adım atmaktan çekinmezler. Üstelik de bu yolda emin adımlarla yürürler.

2- Yapamazsın yorumu onlar için pek bir şey ifade etmez. Cevapları hazırdır çünkü: çok çalışırsam yaparım, yapamazsam tekrar denerim, belki şimdi yapamam ama yapacağım bir zaman gelecek, ben yapacağıma inanıyorum, yaptığımda sana bu yorumunu hatırlatacağım…

3- Kendilerine acımaz, içinde bulundukları durumdan şikayet etmezler. Onlar kendilerine güvenirler. Evet, hayat herkese adil davranmıyor olabilir ama o bir yolunu bulacaktır.

4- Zorunda oldukları için bir şey yapmazlar. Toplumun kadından -maalesef- birtakım beklentileri vardır. İşte bunları toplum istiyor diye yapmazlar. Kendileri istedikleri için, kendileri istedikleri zaman yaparlar. Hayır demeyi bilmek, hayatını istediğin gibi yaşamanın ilk kuralıdır.

5- Herkes evlendi, sen de evlen. Yaşın geldi, çocuk doğur. Boşanmak kadın için zordur. Kariyer yap ya da sen çocuk yap. Bacak bacak üstüne atma. Kahkaha da atma. Kırmızı ruj sürme. Hamileyken gülme… Onların bunları dikkate aldıklarını sananlar, feci yanılıyordur.

6- Hayatını kendi istediği gibi yaşamanın, kapitalist dünyada, parayla ilgili olduğunu bilirler. Bunun için de ekonomik özgürlükleri vardır. Aslında bu kadınlar iş hayatında istedikleri her şeyi başarabilecek zekaya, çalışkanlığa, çözüm yeteneğine ve yaratıcılığa da sahiptirler.

7- Hayatını kendi istediği gibi yaşarken yalnız kalmaktan korkmazlar. Yalnız tatile çıkar, bir restoranda yalnız yemek yer, yalnız bir ev hayatı yaşayabilirler. Hatta yalnız kalmayı ekseriyetle çok severler.

8- Kendi istedikleri tarzda giyinir; saçlarını, makyajlarını kendi istedikleri şekilde yaparlar. Kalıplara girmekten hoşlanmazlar. Moda, onların kendilerine yakıştırdıkları şeylerdir.

9- Kendilerine ait sözleri ve davranışları vardır. Yani onlar kendilerine has insanlardır. Kendilerini sürekli geliştirirler. Başkalarını örnek alabilir, başkalarından ilham alabilirler, eleştiriye de açıktırlar ama başkalarının etkisi altında kalmazlar.

10- Çok uç hayalleri olabilir. Kimsenin sevmediği şeyleri sevebilirler. Onaylanmayan davranışlarda bulunabilirler. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, kendi hayatlarına değer verdikleri için, başkalarının hayatına karışmadan, yaparlar bunu. Saygıyla yaparlar. Çünkü başkalarının hayatlarına da değer verirler.

11- Hayatını istediği gibi yaşayan kadınların dedikoduyla, yargılamayla, zorlamayla işi yoktur. Çünkü onlar kendi hayatlarına bakarlar ve kendi hayatları onları yeterince tatmin ediyordur.

12- Hayatın ve anın tadını çıkarırlar. Festivallere katılır, sergileri gezer, derin sohbetler yapar, meyvelerin tadına varır, müziği hisseder, dolaşır, keşfeder, tanışırlar.

13- Bu hayat tek ve bu hayat onlara ait. Dolayısıyla enerji emicilere gerek yok. Enerji emicilere katlanmaya da gerek yok. Kararsız, karamsar, duyarsız, tembel, negatif, sömürücü insanları etraflarında barındırmazlar.

14- Kendilerine zaman ayırırlar. Çünkü kendilerini sevmeselerdi bu yola çıkmazlardı. Kendilerine ait bir gezegenleri ve orada yapmayı sevdikleri şeyler vardır. Bu, kişisel bakım olabileceği gibi kahve keyfi de olabilir.

15- Kendileriyle barışıktırlar. Saçlarının dalgalı olmasına, gözlerinin kahverengi olmasına, kaz ayaklarına, ayva göbeğine, kısa bacaklara falan takılmazlar. Asıl önemli olanın sağlıklı bir yaşam olduğunu bililer.

Bu da bonus: Hayatını kendi istediği gibi yaşayan kadınlar aynı zamanda sorumluluk sahibidir de. Çünkü hayatın bu yönünü de bilirler ve özgür yaşamak için sorumluluk almaları gerektiğinin farkındadırlar.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir