Hayatınızda Büyük Dönüşümler Yaratacak 10 Küçük Alışkanlık

Bazen küçük dokunuşlar çok büyük değişimlere sebep olabilir. “Nasıl değişeceğiniz konusunda endişelenmeyin. Hangi alışkanlıkları oluşturmak istediğinize ve nedenine odaklanın.” diyen başarılı yazar Darius Foroux büyük dönüşümlere sebep olabilecek 10 küçük alışkanlığı anlatıyor. Kendisinden dinliyoruz:Yıllar boyunca birçok farklı “olumlu” alışkanlığı benimsedim.
Bana göre bir alışkanlık, yaşam kalitemizi arttırıyorsa olumlu bir alışkanlıktır. Alışkanlık oluşturma hakkında bugüne kadar çok şey yazıldı. Ne kadar zor? Ne kadar sürer? Alışkanlıkları kırmanın en iyi yolu nedir? Yeni alışkanlıkları nasıl benimseriz?Benim tecrübem, herkesin istediği alışkanlığı benimseyebileceğidir. Yine de tek bir koşul var: Değişim için iyi bir nedene ihtiyacınız var.

Nasıl değişeceğiniz konusunda endişelenmeyin. Hangi alışkanlıkları oluşturmak istediğinize ve nedenine odaklanın. Birkaç arkadaşım son dönemde edindiğim alışkanlıkları sorduklarında aynı zamanda onları yazmak da istedim. Alışkanlıklarımın ne için olduğunu kısa kısa açıkladım:

1) Haftada 3 kez, ağırlıklar ile vücut egzersizleri yapın.

Güç antrenmanının birçok faydası vardır. Kemik sağlığını, kas kütlesini korur, sizi yalın tutar. Enerji seviyelerini arttırır ve yaralanmaları önler. 16 yaşımdan beri ağırlık kaldırıyorum. Bu listede uzun zamandır yaptığım tek alışkanlık bu. Ağırlık kaldıran birçok insan gibi ben de bölünmüş rutinlerle başladım. Bu, her seansta farklı kaslar çalıştığınız anlamına gelir. Çoğu rutinde, haftada sadece bir kez belirli bir kas geliştiriyorsunuz. Daha güçlü olmak için kasların daha fazla strese ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor.İdeal olarak, tüm kaslarınızı haftada 3 kez eğitmek istersiniz. Bu yüzden tüm vücudumu çalıştırarak bu egzersizleri yapıyorum. Basit, pratik ve işe yarıyor.

2) 3-4 günlük önceliklerinizi belirleyin.

Bu, mevcut en iyi verimlilik stratejilerinden biridir. Hepimiz biliyoruz ki odak noktası bize sonuç getiren şeydir.Odak yok mu? Sonuç yok demektir. Peki nasıl odaklanıyorsunuz? Seçeneklerinizi ve görevlerinizi sınırlandırarak. Eliminasyon buradaki en değerli anahtardır. Hangi zamanda neyi başarmak istediğiniz konusunda net olun. Her gün, haftalık ve yıllık hedeflerinize yaklaşmanızı sağlayacak 3-4 temel (ve küçük) görev üzerinde çalışın.

3) Günde 60 dakika okuyun.

Anlıyorum, okumak için çok meşgulsün. Ya da belki de okumayı sevmiyorsun.
Fakat okumak zihniniz ve yaşamınız için çok önemlidir. Bunu zaten biliyorsun. Okuma ayrıca sizi daha iyi bir düşünür ve yazar haline getirir. “Ama yine de okumayı sevmiyorum.” Hayatta sevmediğimiz birçok şey var, ama yine de yapıyoruz. Kendinize okumayı sevmediğinizi söylemek yerine, her gün yaparak okumayı öğrenin. Ve sihir gibi, bir gün okumayı çok seveceksiniz.

4) Gece 7-8 saat uyuyun.

Hiçbir şey için uykumu asla feda etmem. Geçenlerde bir toplantıyı iptal ettim çünkü geç uyudum. Önceki gece, bütün enerjimi tamamen tüketen iyi bir kitap okuyordum.
Okuduktan sonra not almaya başladım. Bitirdiğimde sabah 2 idi. Toplantı yapmak için sabah 7’de uyanmak zorunda kalacaktım. Bu yüzden toplantıyı iptal ettim. Bazı insanlar 5 saatlik uyku ile iyi performans gösterebilir. Ama çoğumuzun daha fazlasına ihtiyacı var. İkinci grubun bir parçasıysanız, yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Ve bu konuda ciddi olun. Toplantıları vb. şeyleri iptal edecek durumda değilseniz, erken uyuyun.


5) Günde 30 dakika yürüyün.

Günlük yürüyüşe çıkmak için zaman ayıramazsanız hayatınızın kontrolünü elinizde tutamazsınız. Günlük yürüyüşe çıkıyorum çünkü sıradan yaşamlarımızın biçimini bozuyor. Hayatın rutin olduğunu inkar edemeyiz. Ve bunda yanlış bir şey yok. Ama dışarıda yürüdüğünde, dünya ile bir olmak zorunda kalırsın. Duyularınızı yükseltir. Yalnız ya da başka biriyle gidebilirsin, iyi bir sohbet edebilirsin ya da sadece çevrenin tadını çıkarabilirsiniz.

6) Beslenme alışkanlığınızı takip ederek aralıklı orucu (intermittent fasting) deneyin.

Akşam yemeğimden sonra hiçbir şey yemem ve kahvaltıyı hayatımdan çıkardım. Bu bana günde 15-16 saatlik bir süre kazandırdı. Aralıklı orucun sağlığa faydaları vardır. Ancak yine de dikkatli olmak gerekir. Benim aralıklı orucu sevmemin sebebi, iyi hissettiriyor. Ayrıca gün boyu istediğim her şeyi yiyor ve kilo almıyorum. Ancak abur cubur yemiyorum. Besin değeri yüksek gıdaları tüketmeye gayret ediyorum. İlk öğünümde doymamış yağlı ve protein yönünden zengin besinler tüketiyorum. Bununla ilgili söyleyebileceğim son şey, mutlaka günlük almanız gereken kaloriyi aldığınızdan emin olun. Bu kadınlar için ortalama 2000, erkekler için ise 2500 kaloridir.Aralıklı oruç ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

7) Anı yaşayın.

Hedeflerimize o kadar odaklandık ki, şimdiki anın tadını çıkarmayı unutuyoruz. Bu benim en büyük tuzaklarımdan biri. Gerçekten sürekli “şimdi” zevk almam gerektiğini hatırlatmam gerekiyor kendime. Her zaman bir şeyler elde edene kadar bekliyoruz. Kendimize “O zaman mutlu olacağım.” diyoruz.Hayır, gelecekteki zamana sıkışıp kalmamalısınız. Sizi şimdiki zamana geri getiren bir tetikleyici bulun. Örneğin yakın zamanda kendime bir kol saati aldım. Ne zaman baksam, “şimdiyi” görüyorum.

8) Sevgi ve nezaket pratiği yapın.

Hepimiz sevgimize, devredilebilir bir kaynak gibi davranıyoruz. Bu yanlış. Aşk sınırsızdır ve asla bitmez. İstediğin kadar verebilirsin. Ama egonuz bunu yapmanızı engelliyor. Her zaman karşılığında bir şeyler bekliyorsunuz. Bu yüzden bir deneyin. Sınırsız bir kaynağınız olduğunu unutmayın. Sevginizi ve nezaketinizi her gün verin. Puan tutma konusunda endişelenmeyin. Zaten yeterince sevginiz var.

9) Her gün günlük tutun.

Düşüncelerimi her gün düzene sokmam gerekiyor. Bunu yazarak yaparım. Bu benim için önemli olan şeylere odaklanmama yardımcı oluyor. Bu yüzden günlük tutuyorum. Makale yazmasam bile oturuyorum ve günlüğe yazıyorum – sadece kendim için. Günlük tutmak aynı zamanda daha iyi bir düşünür ve daha iyi bir birey olmak için mükemmel bir araçtır.

10) Gelirinizin %30’unu biriktirin.

%30 tasarruf edemiyorsanız %10 tasarruf edin. Birikimiminizin miktarı değil, ne kadar sıklıkla biriktirebildiğiniz önemlidir. Günlük veya haftalık yaptığınız işe yaramaz şeyleri keserek tasarruf edersiniz. Her gün bir Latte satın almanıza gerek yok. Ayrıca 100 liraya “organik” kaju fıstığı satın almanız da gerekmez. Küçük şeylerden tasarruf edin. Zamanla büyük nakit yığınlarına dönüşecekler.İşte bu 10 alışkanlığın sırrı. Hepsi küçük alışkanlıklar. Bunları hayata geçirdikçe kısacık bir zaman içinde hayatınızda ne kadar büyük dönüşler yarattığınızı göreceksiniz. Hayatınız düzelene kadar bu alışkanlıklara bağlı kalmalısınız.  Ve bu olduğunda, devam etmeniz gerekecek. Zorunda olduğunuz için değil, istediğiniz için.

Kaynak.

Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir