Madde Madde Yaz Aylarında Saç Bakımı

Yaz aylarında saçlarımız özel bir bakım ister. Ne de olsa güneşin, denizin, havuzun etkisiyle yıpranması kaçınılmazdır. Peki, ne yaparsak ışıl ışıl parlayan, canlılığını koruyan saçlarımız olur? Ne gibi bir bakım uygularsak saçlarımız yaza hazır olur? Senin için madde madde yaz aylarında saç bakımını sıraladım. Saçlarına da kendine de iyi bak tatlım.

1- Deniz ya da havuzdan sonra saçlarını mutlaka yıkamalısın. Çünkü saçta kalan kum, klor ve tuz gibi kalıntılar saç tellerinin yıpranmasına neden olur.

2- Tatile çıkmadan önce boya, perma gibi saç işlemleri yaptırmak pek iyi bir fikir değil. Çünkü bu işlemler saçlarını zayıflatır. Uçlarını aldırman yeterli.

3- Yazları onarıcı bakım şampuanlarını tercih etmeli, duştan sonra da mavi suyla saçlarını nemlendirmelisin. Güneş saçları kurutur, artık bunu hepimiz biliyoruz.

4- Güneş ışığının etkisiyle saça doğal rengini veren melanin ve saçın yapısındaki bazı proteinler bozulabilir. En iyisi saçları kızgın güneş ışığına maruz bırakmamak.

5- Tatil dönüşlerinde yıpranan saçlarla karşı karşıya kalabilirsin. Bunun için bakım şampuanları kullanabilir, haftada 2 kez saç maskesi uygulayabilirsin.

6- Yazın saçları sürekli yıkamak ve sıcak suyla yıkamak da zarar verici olabilir. En iyisi iki günde bir yıkamaktır. Çünkü saçın kendi doğal yağı da onarıcıdır.

7- Ne kadar yeterli su içersen saçların da o kadar canlı ve güçlü olur. Çünkü su içerek saç köklerini de beslenmiş olursun. Yani su içmediğinde saçların da susuzluk yaşar.

8- Yazları saçlarını serbest bıraksan daha iyi olur. Sürekli bakım yapmak, sürekli şekle sokmak, bir ton işlem uygulamak saçları yorabilir.

9- Saçlarını fön makinesiyle kurutmaya yaklaşık 3 ay ara verebilirsin. Çünkü yaz boyunca kendi kendine kuruyan saç, daha sağlıklı olur.

10- Saçlarını onarmak, beslemek ve yenilemek için doğal yağlardan yardım alabilirsin. Mesela zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı çok iyi gelir.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir