Hayatta Yüzleşilen Acımasız Gerçeklerden Sonra Daha Güçlü Biri Olmak Adına Çıkarılan 16 Ders

Bazen birileri karşınıza oturur ve hayatın gerçeklerini anlatmaya başlar. Belki duyduklarınız o an kaldıramayacağınız kadar ağır gelir fakat sonrasında farkında olmanın verdiği zihin açıklığıyla daha güçlü birine dönüşürsünüz.

Hayatta her zaman yüzleşmemiz gereken gerçekler ve aşmamız gereken zihinsel sorunlar olabilir. Lachlan Brown bu sorunlarla baş başa kalmış ve her birinden ayrı dersler çıkarmış.

Kimsenin kolay kolay yüzleşmek istemeyeceği, yüzleştikten sonra ise daha güçlü biri olacağı 16 gerçeğe beraber bakalım:

1) Yaşadığınız çoğu şeyi bir başkası da daha önce yaşadı/yaşayacak. Terk edilmiş olabilirsiniz, işten çıkarılmış olabilirsiniz, bu sadece size özel bir durum değil. Hayatın bir parçası. Bunu kimse umursamaz.


2) Herkes bir konuda yetenekli doğmuyor. Eğer bir konuda yeteneğiniz olduğuna gerçekten inanıyorsanız, bunu değerlendirmediğiniz takdirde gelecekte çok büyük pişmanlıklar yaşayabilirsiniz.


3) Hareketlerinizi, düşüncelerinizi, konuştuklarınızı siz kontrol edersiniz. Eğer kötü ya da kırıcı bir şey yaptıysanız, sorumluluk sizden başka kimseye ait değildir.


4) Ölüm finaldir. Hatırlanma konusunu kafanıza takmanın pek lüzumu yok. Gitmeniz gerektiğinde gitmiş olacaksınız. Gitmeden önce iyi yaşamaya bakın.


5) Kaygılarınızdan ve korkularınızdan kaçmak anlamsızdır. Hissetmek istemediğiniz duyguları kendinize itiraf edin ve onları kabullenin. Kimse mükemmel değildir. Ne kadar erken başlarsanız, o kadar erken aşarsınız.


6) Herkesle iyi anlaşamayacaksınız ve muhtemelen herkesle arkadaş da olamayacaksınız. Kendiniz olduğunuz sürece, bazı insanlarla zıtlığını elbette olacaktır. Kendinizden ödün vermeyin.


7) Paranın, daha önemli değerlerin önüne geçmesine izin vermeyin. Neye zaman harcadığınızı doğru seçmeli ve ona zaman ayırmalısınız.


8) Nelerden mutlu olacağınız size bağlıdır. Eğer çok büyük beklentilerle inanılmaz büyük bir mutluluk arayışındaysanız, muhtemelen hayat boyu mutsuz olacaksınız. Önemli olan her konuda kâfi derece mutlu olmayı başarabilmektir.


9) Ölüm hayatın bir parçası ve çevrenizdeki her canlı bir gün ölecek. İsteyin ya da istemeyin, bir kayıp sonrasında yaşadığınız çöküntüden sonra ayağa kalkıp devam etmeyi öğrenmeniz gerek.


10) Sizi tanımlayan iyi ya da kötü her şeyi bilin. İnsanları tanımaya çalışırken kendinizle yabancı olmanız yapacağınız en büyük hatalardan biri olabilir.


11) Çevrenizde bir insana verebileceğiniz en değerli şey zamanınızdır. Çevrenizdekilere zaman ayırmak, beklediğinizden çok daha olumlu sonuçlar getirebilir.


12) İçinde bulunduğunuz koşullar her zaman daha kötü olabilirdi. Bu yüzden yaşadıklarınızı, şu ana kadar yaşadığınız en kötü şey olarak tanımlamanız mantıklı değil.


13) Öyle ya da böyle herkes hayal kurabilir. Hayal kurmak harekete geçmekten çok daha kolay olduğu için çoğu insan da hayal kurmayı tercih eder. Fark yaratan harekete geçmektir.


14) Her konuda olumsuz tepki vermekte zorunlu değilsiniz.

“Önemli olan başınıza ne geldiği değil, nasıl tepki verdiğinizdir.”


15) Yatırım yapmanız gereken en önemli şey kendinizdir. Hayatı kendi bakış açınız dışında tam olarak yaşayamazsınız. Bu yüzden bakış açınızı genişletmeniz her konuda daha sağlıklı kararlar almanızı sağlayacaktır.


16) Mükemmellik mümkün değildir. Çünkü herkesin kendine has mükemmellik kriterleri vardır. Mükemmel olmaya çalışmak yerine olabileceğinizin en iyisi olmaya çalışmak daha mantıklıdır.

Kaynak: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir