Hem Makyaj Yapalım Hem Cilt Sağlığımızı Koruyalım!

İster yoğun ister doğal olsun, makyaj yapmak sevdiğimiz bir şey. Bazen parlak dokunuşlarla peri kızına benzemek istiyor, bazen de hafif dokunuşlarla güzelliğimizi ön plana çıkarmak istiyoruz. Bazen de canımız hiç makyaj yapmak istemiyor. O zamanlarda da rahatlığın tadını çıkarıyoruz. Ama yine de çantamızdan ayırmadıklarımız var. Mesela bir ruj, bir rimel ya da bir kapatıcı. Makyaj yapmak bazen kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Bazen de daha güzel. Aslında işin psikolojik boyutu tamamen bizi bağlıyor. Ama işin sağlık boyutu aslında hepimizin dikkat etmesi gereken bir şey. Makyajı “yanlış” yapmak birtakım cilt problemlerine neden olabiliyor çünkü. Bunların en başında da alerjiler geliyor. Eğer sık makyaj yapıyorsak bilinçli makyaj yapmalıyız. Bakalım cildimizin sağlığını düşünen makyaj nasıl oluyormuş:

1- Makyaj yapmadan önce mutlaka ellerimizi yıkamalıyız. Aynı şekilde yüzümüzün de temiz olması gerekiyor. Ve yüzümüze mutlaka bir nemlendirici uygulamalıyız.

2- Makyaj malzemelerimizi her makyajdan sonra temizlemeli, eskiyen makyaj malzemelerini yenilemeliyiz. Özellikle yüzümüzle temas eden fırçalar mutlaka temiz olmalı çünkü bakteriler en çok onları seviyor.

3- Eğer makyaj malzemelerini banyoda tutuyorsak, kapalı bir dolabın içinde olmalılar. Çünkü sıcak hava, koruyucu maddelerini kaybetmelerine ve erken bozulmalarına neden olabilir.

4- Bir başkasının makyaj malzemesini asla kullanmamalıyız. Yine, kozmetik mağazalarındaki tester’ları da kullanmasak iyi olur. Sonra mikroplar yayılabilir.

5- Açık yara, sivilce ya da egzama olan bölgelere makyaj yapmamalıyız. Çünkü bu durum, problemli bölgenin daha kötü olmasına neden olabilir.

6- Günün sonunda makyajımızı mutlaka temizlemeliyiz. Eğer makyajlı uyursak cildimiz hava almaz ve bu da hem enfeksiyonlara hem gözeneklerin genişlemesine hem de erken yaşlanmaya neden olur.

7- Bazı rujlar dudakta çatlamalara neden olabilir. Bunun için yağ bazlı rujlar tercih edilmelidir. Yine, bazı makyaj ürünleri cildimizde alerjilere neden olabilir. Bunun için de dikkatli olmak ve önce test etmek gerekir.

8- Makyaj malzemelerinin üstünde yazan direktifleri dikkatli okumalıyız. Çünkü her bitkisel ürün yararlı olmayacağı gibi her pahalı ürün de sağlıklı demek değildir. Önemli olan cildimize neyin iyi geldiğidir.

9- Cilt tipine göre yapılmayan bir makyaj, siyah noktalara neden olabilir. Bu yüzden cildimizin yağlı, kuru ya da hassas yapısını dikkate almalıyız.

10- Cilt tipimiz yağlıysa yağı emen su bazlı ürünleri, kuruysa da yağlı ürünleri tercih etmeliyiz.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir