Hindistan Cevizi Yağı Mucizesi

Havalar ısınmaya başlarken ter kokusu kabusunuz hiç başlamadan bitsin istemez misin? Birbirinden farklı mucizevi özelliği olan Hindistan cevizi yağına bir göz at derim!

Öncelikle Hindistan cevizi yağının içeriğine bakalım!

coconut gif ile ilgili görsel sonucu

Hindistan cevizi (Cocos nucifera), daha çok tropik bölgelerde yetişen ve kalın kabuklu meyveleri yenilebilen bir palmiye türüdür. Hindistan cevizinin beyaz etli bölümünün kurutularak soğuk sıkım yöntemiyle sıkılmasıyla Hindistan cevizi yağı elde edilir.

Peki bu mucizevi yağ nasıl kullanılır? Hadi birlikte bir göz atalım…coconut gif ile ilgili görsel sonucuHindistan cevizi yağını 14 farklı şekilde kullanabilirsin:

1. “Oil Pulling” yap

coconut gif ile ilgili görsel sonucu

Hindistan cevizi yağının en garip kullanım şekli değil belki ama oldukça yakın. ‘Oil pulling’, hHndistan cevizi yağını ağızda günde yaklaşık 20 dakika kadar çiğneyerek yapılan antik bir Ayurveda tekniğidir. Yağ; tükürük bezlerinde toplanan toksinleri emer ve kıvamlı, beyaz bir şekle dönüştürür. Birçok başka şeyin yanı sıra, ‘oil pulling’ in vücutta detoks etkisi yarattığına, dişleri beyazlattığına, uykusuzluğu önlediğine, eklem yangılarını ve migren ağrılarını azalttığına inanılmaktadır.

2. Doğal makyaj temizleyicisi

Pamuğa biraz Hindistan cevizi yağı sür ve makyajını temizle. Çıkmak bilmeyen, uğraştırıcı, suya dayanıklı maskara ve kırmızı rujda bile işe yarayan bu yağı makyajını sildikten sonra, yüzünü ılık suyla yıkayarak arındır.

3. Parlak ve sağlıklı bir görünüm veren saç bakımı

coconut gif ile ilgili görsel sonucu

Duşa girmeden önce saçına çok olmamak kaydıyla Hindistan cevizi yağı uygula ve farkı tecrübe et. Saçın daha yumuşak, parlak ve daha başa çıkılabilir olacak. Bir çay kaşığı kadar yağ ile saçına güzelce masaj yap.  En az 10 dakika kadar bu şekilde durmayı dene.

4. Bebeksi bir cilde kavuş

Az miktarda yağ ile cildine masaj yap; özellikle de dizler, dirsekler, ellerinizin arka kısımları ve ense gibi ihtiyaç duyulan bölgelere uygula. Yıkanmadan önce en az 10 dakika bekle.

5. Saç kabarmasına son!

coconut gif ile ilgili görsel sonucu

Uçuşan saçlarını, elektiriklenen saçlarını bir miktar Hindistan cevizi yağı ile düzeltebilirsin. 

6. Ferah kok

Hindistan cevizi yağını, koltuk altlarına ve ayaklarına doğal bir deodorant olarak sürebilirsin. Aynı zamanda ararot, shea yağı ve pong-busting güç için gerekli yağlarla da karıştırabilirsin.

7. Esmer tenler için bronzlaştırıcı güneş kremi

Yazın bronz bir tene kavuşmak için Hindistan cevizi yağını deneyebilirsin. (Açık tenliler uyguladığında yanma ve kızarma olabilmektedir.)

8. Pişiklere son!

coconut gif ile ilgili görsel sonucu

Hindistan cevizi yağı, pişiği nazikçe rahatlatır.

9. Tatlı atıştırmalıklar için küçük bir dokunuş

Hindistan cevizi yağı ile granola, cips gibi birçok atıştırmalık yapabilirsin. 

10. Baharla gelen saman nezlesi için birebir çözüm

Saman nezlesinin semptomlarını rahatlatması için çocuğunun burun deliklerinin kenarlarına az bir miktar Hindistan cevizi yağı sür. Böylelikle tozlar ve polenler yağa tutunacak ve çocuğunun burnuna girmeyecekler.

11. Bebeğin diş çıkarırken acılarını dindir

Az miktarda Hindistan cevizi yağı ile rahatlaması için bebeğinin diş etlerini nazikçe ov.

12. İyileşmeye yardımcı olur

coconut gif ile ilgili görsel sonucu

Hindistan cevizi yağının kesikler ve sıyrıklar üzerinde uygulanması, yarayı bakterilerden korur ve iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca şişkinlikleri ve hasarı azaltması amacı ile çürükler üzerinde de kullanabilirsin.

13. Böcek ısırıklarına karşı iyi bir savaşçı

Yanma hissini azaltması ve kaşıntıları önlemesi için doğrudan böcek ısırıklarının üzerine uygula. Ayrıca kızarıklıkların ve şişliklerin azalmasına da yardımcı olur.

14. Ayak kokusu ile savaş

coconut gif ile ilgili görsel sonucu
Kokan ayaklarla baş etmeye çalışıyorsan eğer, ayaklarını sabah-akşam Hindistan cevizi yağı ile ovmak, kokusuz ve ferah kalmalarını sağlayacaktır.

Written by Emrah Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir