HPV Virüsü Nedir? Nasıl Hastalık Yapar?

HPV virüsü erkekte penis üzerine, kadında ise vajinaya, dış cinsel organlara ve rahim ağzına yerleşir. Birçok virüs hastalığında olduğu gibi HPV virüsü de vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve zaman zaman alevlenmelere yol açarak tekrarlayabilen genital siğil veya kondilom olarak isimlendirilen lezyonlar oluşturur.

Dış cinsel organlarda ortaya çıkan siğillerin bulaşıcılık ve estetik görünüm dışında bir zararı olmamakla birlikte, rahim ağzına yerleşen mikrop, rahim ağzı kanserine neden olması açısından önem taşır.

Rahim ağzı kanserlerinin (serviks kanseri) % 98’inin bu virüs ile ilişkili olduğu belirtilmektedir.

HPV sadece genital siğillere neden olmaz. Bu virusun 100 den fazla değişik alt grubu vardır ve bu gruplardan bazılarının rahim ağzı kanserine neden olduğu bilinmektedir.

Bazı tipleri ise anus kanserine yol açabilmektedir. Her HPV tipi kondilom ya da kansere neden olmaz.

HPV Belirtileri Nelerdir?

Aslında çoğu enfeksiyon belirti vermeden geçirilir. Kişinin bağışıklık sistemi bu virüs ile baş edebilir ve belirtiler ortaya çıkmadan hastalık etkisiz hale getirilir. Kişi yıllarca hiçbir yakınma ortaya çıkmadan yaşayabilir.

Genital siğil cinsel yolla bulaşan hastalık olup en sık görülenidir. Cinsel bölgeyi enfekte eden virüsler temas yolu ile kolayca yayılırlar.

HPV Nasıl Bulaşır?

Genital siğilin bir kişiden diğerine bulaşması için mutlaka tam bir ilişki olması gerekmez. Enfekte olan cilt bölgelerinin birbiri ile teması ile de hastalık bulaşabilir.

Tam bir cinsel ilişki olmadan dışarıdan “sürtünme” yolu ile gençlerde de sıklıkla bulaşabilmektedir.Operatör Doktor Özlem Aras

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir