İçinin Yağlarını Eritecek 10 Besin

“Güzel olan her şey kilo yapıyor” diyen Woody Allen, belki de o kadar haklı değildir. Çünkü kalorisi düşük olmasının yanı sıra yağ yakan, gönül rahatlığıyla yiyip içebileceğin şeyler de var. Hayır, şaka yapmıyorum. Hep kilo aldıran, zararlı ama muhtemelen çok sevdiğimiz besinlerden bahsedilir. Ben bu sefer biraz pozitif olalım dedim, yerken pişmanlık duymayacağın, tadı da çok güzel olan besinleri listeledim:

Çilek: Kalorisi çok düşük olan ve vücutta yağ yakımını hızlandıran çileğin tam mevsimi. Bir avuç ya da bir kase yiyebilirsin. Böylece lifli yapısıyla kiloları savar, antioksidan yapısıyla hastalıklara karşı bağışıklık kazanırsın.

Ananas: İçindeki C vitaminiyle metabolizmayı hızlandırır, kabızlığı ve yağın vücutta birikmesini önler. Günde 2 dilim tüketir, yağlarına güle güle dersin. Ayrıca cildini de yenilersin.

Tarçın: Kan dolaşımını artırır ve metabolizmayı hızlandırır. Açlık hissini ortadan kaldırır. Süte katıp içebilir, böylece tatlı ihtiyacını da karşılayabilirsin.

Yeşil Çay: Şimdi bunun neresi lezzetli deme. Çünkü bal ve limonla tatlandırılan bir şeyin lezzetli olmaması mümkün değil. Günde 2 bardak yeşil çay yağlarını eritir, ömrünü uzatır.

Limon: Yemekleri ve salataları tatlandıran, suyuyla en lezzetli limonataları yapmanı sağlayan limon, asitli içeriğiyle vücudundaki yağları eritir. Her sabah uyanınca, bir bardak limonlu su içmeyi hatırla.

Acı Biber: Acı biberi herkes sevmez ama bir tutam bile katılsa yemeğin lezzetini artırır. Üstelik metabolizmayı hızlandırarak, hem içini hem yağları yakar geçer.

Sarımsak: Sarımsak hem yemeklere lezzet katar hem de tokluk hissi verir ve yağ yakar. Evet, birbirine zıt iki etki bir arada.

Zencefil: Gingerol içeriği sayesinde metabolizmayı çalıştırarak sindirimi hızlandırır. Yoğurdun içine rendeleyerek yiyebileceğin gibi çayını da içebilirsin.

Somon: Kalori yakan leptin hormonu seviyesini de yükseltir. Ayrıca yüksek protein seviyesi sayesinde tok tutar. Izgaralarca ye.

Greyfurt: Yağın kolayca çözülüp vücuttan atılmasını sağlar. Çünkü tam bir C vitamini deposudur. Üstelik üstüne biraz toz şeker dökersen acı da olmaz.

Bunlar dışında badem, maydanoz, biberiye, kekik, kahve, mercimek, yulaf, keten tohumu ve sirke de doğal yağ yakıcılardır. Aklında bulunsun!

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir