İş Stresine İyi Gelen 10 Yöntem

Tatil bitti ve işe geri döndün. Her tatil bir gün biter ve işine dönersin çünkü. Önemli olan hemen adapte olabilmek ve hedefine emin adımlarla ilerlemeye devam edebilmek. Biriken e-postalar, hiç bitmeyen toplantılar, beklentideki müşteriler, bulunması gereken fikirler de tıpkı tatiller gibi hayatının bir parçası. Ama işini her şeye rağmen seviyorsun ve kontrol sende. Çünkü hayatta her durumun üstesinden gelebilecek gücün ve azmin var. Hadi, iş hayatını biraz daha kolay ve keyifli hale getirebilecek yöntemlere şöyle bir bakalım. Onun dışında pürüzlerin üstesinden gelebilmek, krizleri yönetebilmek, başarısızlıklardan ders alabilmek, iş hayatında bir pırlanta gibi parlamak, başarıdan başarıya koşmak sende!

1- İş masanı tam da sevdiğin ve seni sakinleştirecek şekilde düzenle. Mesela sevdiklerinin fotoğrafı, seni ifade eden bir biblo, yumuşak bir sandalye yastığı, canlı bir çiçek, hoş bir masa kokusu gibi. İş yerindesin ama orası aynı zamanda senin kraliyetin.

2- İş yerinde bütün gün dinleyebileceğin bir müzik listesi hazırla. Başkalarını rahatsız etmeden, çalma listenin keyfini çıkar. Müzik sana kim olduğunu ve hayallerini hatırlatacak.

3- Öğle tatillerinde mutlaka masadan kalk, bulunduğun yerden uzaklaş ve ortamın havasın değiştir. İş ortamı iş hayatının bir parçası olabilir ama molalar, mesai bitimleri ve hafta sonları tamamen sana ait. Ayrıca öğle yemeğini keyifli bir mekanda yemek sana iyi gelecek.

4- Hataların ve başarısızlıkların iş hayatının bir parçası olduğunu unutma. Bunun yanında ufak da olsa başarılarını mutlaka kutla ve kendinle gurur duy. Her zaman olumlu yönlerine ve yeteneklerine odaklan. Fikirlerini ifade etmekten de çekinme.

5- İşinin olumlu yanlarını her zaman kendi kendine dillendir. Bunlar; bir işe sahip olmak, iş arkadaşlarınla çok iyi anlaşman, işinin sana ve geleceğine kattıkları gibi şeyler olabilir. Her işin bir artısı vardır. Çalışmak zorunda olsak bile işimizi sevebiliriz.

6- Pazartesi sendromları seni etkilemesin. İşlerini tek tek temizle ve iş çıkışında da cuma günüymüşçesine arkadaşlarınla etkinliklere katıl, sinemaya git, aktif ve sosyal ol.

7- Hayır demeyi bil, karamsar insanlarla çalışma, istemediğin bir işi erken bitirmeye çalış, her seferinde bir iş yap, aynı anda birçok iyi yapmaya çalışma ve zamanını verimli kullan. Bunlar stres olmanı engelleyecek.

8- Rahatlamaya ihtiyacın olduğunda kalk ve dolaş. 10 kez burnundan nefes alıp ağzından nefes vererek nefes meditasyonu yap. Kendine yalnız kalabileceğin bir yer bul ve burada sakince düşüncelerine odaklan. Duygu ve düşüncelerini bir deftere yazabilirsin de.

9- Ofiste sağlığına özen göster. Ofis yogası yap, sağlıklı beslen ve bol su tüket. Yağlı, nişastalı ve hazır gıdalardan uzak durmaya çalış. Abur cuburları, kolayı, sigarayı da hayatından uzaklaştır.

10- İşten sonra eve gittiğinde mutlaka dinlen. Hafta içi ılık bir banyo, lezzetli bir sofra, klasik müzik keyfi sana iyi gelecektir. Eve iş taşıma. Hafta sonları da stresini at, enerjiyle dol ve yenilen.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir