İyi Kalpli Ol, Hayvanların Yanında Ol!

Hayvanların hakları için sesimizi duyurmanın zamanı çoktan geldi. Çünkü güçlü olanın; haklarını savunamayanın, acısını kelimelerle ifade edemeyenin yanında olması gerek. Çünkü bu, insan olmanın sorumluluğu. Hayvanlarla ilişkimizde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu çok açık. Pandemi döneminde bunu daha da net gördük. Aslında bunu her gün bir şekilde görüyoruz. Sirklerde çalıştırılan, deneylerde kullanılan, hayvanat bahçelerinde tutsak edilen, ihaleler sonucu zevk için avlanan, sokaklarda ve evlerde şiddete maruz kalan hayvanları görüyoruz. Tüm bunlar kalbimizi kırıyor. Ama bundan daha fazlasını yapabiliriz. Onların hakları için mücadele edebiliriz. Bu dünyada birlikte yaşadığımız ve en az bizim kadar bu dünyanın parçası olan hayvanların haklarını hukuk ile güvence altına alabiliriz. İşte 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü tam olarak bununla ilgili.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü, 1822 yılında İngiltere’de hayvanların haklarını korumak isteyen kişilerin bir araya gelerek, ilk Hayvan Koruma Birliği’ni kurmasıyla başladı. Çeşitli ülkelerden hayvanları korumak amacıyla kurulan dernekler birleşerek, Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular. 1931 yılında Floransa’da toplanan bu kuruluş, dünya üzerinde yok olma tehdidi altında bulunan hayvan türlerine dikkat çekmek üzere 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan ettiler.Türkiye de 2004 yılında hayvan haklarını Hayvanları Koruma Kanunu ile koruma altına aldı. Ancak maalesef ülkemizde bu konuda yeterli ve etkili adımlar atılmadı, atılmıyor. Hayvanlara karşı işlenen suçlara basit para cezaları uygulanıyor. Oysaki hayvana şiddet kabahat değil suç olmalı, can dostlarımızın hakları yasalarla teminat altına alınmalı.

Hayvan haklarını önemseyen ve bu konuda adım atan bir marka var. İyi kalpli cilt bakım ürünleri ile cildimize olduğu kadar doğaya ve canlılara da nazik davranan Simple; hayvan hakları organizasyonu PETA tarafından onaylı cruelty-free (hayvanlara zulüm etmeyen) akreditasyonuna sahip bir marka. İyi kalpliliğin bir gereği olarak ürünlerinde ne hayvansal kaynaklı içeriklere yer veriyor ne de hayvanlar üzerinde testler uyguluyor. İşte böyle iyilikle, sevgiyle, duyarlılıkla hareket eden Simple; 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde de bir iyilik hareketi başlatttı.

Şimdi iyiliği paylaşma zamanı!

Simple; Hayvan Hakları Federasyonu HAYTAP ve Watsons işbirliğiyle ve hayvanseverlerin de desteği ile hayvan hakları yasasının değişmesi gerektiğini savunuyor. Bunun için de Watsons mağazalarından ve Watsons.com.tr’den ekim ayı boyunca yapılacak tüm Simple alışverişleri ile HAYTAP’a destek oluyor ve herkesi hayvan dostlarımız için yapılan bu iyi kalpli harekete davet ediyor. Çünkü hayvanlar mal değil, candır. Hiçbir hayvan kötü muameleyi hak etmez. Sahipli ya da sahipsiz hayvanlar arasında fark yoktur. Hayvanları öldürmek ve onlara zalimce davranmak kabahat değil, suçtur.

Sen de bu iyilik hareketine katıl ve hayvanların yanında ol. Dünyada değişim hayvanların yaşamına saygı duyduğumuzda başlayacak. Dünya ancak o zaman tam olarak barışçıl ve huzurlu bir yer olacak.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir