Sonbahara Özel 5 Cilt Bakım Önerisi

Cildimizin ekstra kuruduğu bir dönemdeyiz. Sonbahar turuncu ve sarı renkleri, ferahlatan yağmurlarıyla hayatımıza tatlı bir durağanlık getiriyor ama cildimize özen göstermemiz gerektiği mesajını da veriyor. Çünkü artık düşen sıcaklık ve nem seviyeleriyle baş başayız. Ve bundan en çok etkilenecek organımız da cildimiz. Tıpkı kurumuş yapraklar gibi cildimiz de kuruyor, daha kırılgan ve daha hassas bir hale geliyor. Bu yüzden de sonbahara özle bir bakımı hak ediyor. Biz mevsimin tadını bir fincan sıcacık çayla, pencereden rüzgarın ve yağmur damlalarının dansını seyrederek geçirirken cildimiz de sağlıklı kalsın, sonbaharda bile parlasın. Hadi, şimdi sonbahara özel cilt bakım önerilerine bir bakalım. Cildimize her mevsim iyi bakalım.

1- Hava durumu ve çevresel etkenler değiştiği için cildimiz de buna adapte olmaya çalışır. Bu yüzden mevcut nemlendirici kremlerimiz yeterli olmayabilir. Nemi cilde hapseden daha güçlü ve sonbahar-kış için üretilmiş nemlendiricilere ihtiyacın olabilir. Cildinin daha dayanıklı ve daha sağlıklı olması adına.

2- Bu dönemde cildini tahriş etmeyen, kaşıntıya, kızarıklığa ve kuruluğa neden olmayan bazı bakım rutinleri edinmelisin. Mesela çok sıcak suyla duş almamalı, duşlardan sonra mutlaka vücudunu nemlendirmelisin. Haftada 2 kez peeling yaparak ölü derileri temizlemelisin.

3- Dudak bakımı da cilt bakım rutininin bir parçası olmalı. Dudaklarımız sonbaharla birlikte ilkbahara dek kurumaya meyilli olur. Dudak nemlendiricisi kullanmayı, dudaklarını sert ve soğuk havaya karşı korumayı ihmal etme. Hindistan cevizi yağı etkili ve doğal bir dudak nemlendiricisidir.

4- Yaz bitti diye koruyucu güneş kremi kullanmayı bırakmıyoruz. Çünkü hava bulutlu da olsa güneşin zararlı ışınları oradan bir yerlerden bizi hedef almış durumda. Zararlı UV ışınlarına karşı koruyucu bir tabaka oluşturan güneş koruyucun, en az 30 SPF seviyesinde olmalı.

5- Ve gelelim her mevsim cildinin en büyük dostu olan maddeye yani suya. Yazın olduğu gibi sonbaharda da bol bol su içmeli, cildini içten nemlendirmelisin. İşe bir su matarası edinerek başlayabilir, su hatırlatıcı uygulamalardan destek alabilirsin. Suyun içine meyve parçaları atmak da bu alışkanlığı keyifli hale getirecektir.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir