İyiliğin Gücü Adına

Kendimizi daha pozitif hissederken bir başkasına da faydalı olmanın en kolay yolu; rastgele iyilikler yapmak!
Biraz enterasan gelebilir, ” durup dururken neden bir başkasına iyilik yapacağım” da diyebilirsiniz ama gelin bildiklerimizi ve önyargılarımızı unutup bir deneyelim, sonuçlarından memnun kalacağınızı düşünüyorum.
Araştırmalara göre verme eylemi, karşımızdakine olduğu kadar bize de iyi geliyor. Üstelik çoğu zaman yapılan bir iyilik sayesinde kocaman iyilikler zinciri oluşturulabiliyor. Çünkü iyilik ve cömertlik bulaşıcıdır ve olumlu geri dönüşlerinin hayatımıza kattığı keyif ve tatmin duygusu inanılmazdır.

En kestirme formülü; kalbimizden gelmesi!
Mesela geçtiğimiz bayram Yalova’da dünyanın iyilikle kurtulacağına inananlardan olduğunu düşündüğüm isimsiz bir vatandaş, kullanılmayan 20 tane kıyafeti yıkayıp ve ütüleyip ihtiyaç sahiplerine ulaştırmanın kolay bir yolunu bulmuş. Askılarıyla birlikte bir okulun korkuluklarına üzerine “iyi bayramlar” notu iliştirerek asmış. Gelin bu konuyu biraz analiz edelim. Bu hediyenin ihtiyaç sahibini olumlu yönde nasıl etkilediğini hayal edebilirsiniz. Belki bir başkası yıllarca giyeceği o kıyafetlerden biriyle hayatının en güzel bayramlarından birini yaşamıştır! Hayırsever isimsiz kahramanın ise nasıl güzel bir enerjiyle dolmuş olabileceğini de tahmin edersiniz. Üstelik bunu isimsiz yaptığı için başkaları tarafından bu konu her konuşulduğunda enerjisi sürekli tazelenmiş ve kendini her seferinde daha da faydalı hissetmiş olacaktır.

Siz neler yapabilirsiniz?
İşte sizin çevrenize vereceğiniz kalpten hediyeler için birkaç öneri;
1- Yol üzerindeki kırık cam parçasını veya yeşil alanlarda, sahillerde hepimizi rahatsız eden çöpleri kaldırmak iyi bir fikir olabilir. Hatta bunun için çantanızda her daim bir eldiven ve poşet bulundurmaya ne dersiniz?
2- Elleri dolu olan komşunuza apartman kapısını tutabilirsiniz, bazen insanlar bir şeyler taşırken ne kadar gergin olur bilirsiniz; komşunuzun tam da o anına denk geldiyseniz ne harika! En azından kapı açma derdinden kurtarmış oldunuz.
3- Çöp sırasının kimde olduğunu önemsemeden evdeki çöpleri dışarı çıkarmak ya da sabah temiz hava eşliğinde çıkıp ekmek almak nasıl fikir? Belki bunun neticesinde ailenizden birinin gücünü minicik de olsa hafifletmiş olabilirsiniz ve bu da dolaylı yoldan hem onun hem de sizin enerjilerinizi yükseltebilir. Temiz hava da cabası!
4- Mutsuz market kasiyerine gülümseyerek ya da yaka kartına bakarak ismiyle (Ayşe Hanım ya da Ali Bey) hitap ederek kendi enerjinizden onun da faydalanmasını sağlayabilmek de fena olmaz değil mi? Yaydığınız enerjiyle belki gününün geri kalan kısmında yüzündeki sıkkın ifade yok olur ve ismiyle hitap ettiğiniz için kendini değerli ve görünür hissedebilir. Bazen de küçük bir tebessüm yeter!
5– İhtiyaç duyulan herhangi bir kurum ya da derneğe isimsiz bağış yapmak da bunlardan biri, hem de ilettiğiniz meblağın miktarı hiç önemli değil, bu şekilde birikecek!
6- Bir paket mama alıp avuç avuç sokak hayvanlarına dağıtmak ve onları beslemenin mutluluğuyla enerjinizi arttırmak ister misiniz?
7- Evsiz insanlara kıyafet yardımında bulunmak nasıl fikir? Bunun için birçok seçenek var ama sanırım en kolayı birçok mahallede bulunan giysi kumbaraları/dolapları. Hiçbir şey bulamaz iseniz mahallenizdeki muhtara veya muhtar nitelikli komşularınıza sorup, ihtiyacı olan ve yakınınızda bulunan kişileri tespit edebilirsiniz.
8- Karnının aç olduğunu düşündüğünüz birine yemek ısmarlamaya ne dersiniz? Çoğu zaman yanımıza gelen ve aç olduğunu belirterek para isteyen çocuklar var. İnsanın kalbini acıtıyor bu durum; ancak akıbetini bilmediğiniz paraları onların eline tutuşturmak yerine, hemen civardaki bakkal, restoran veya bir kafeden pratik bir şeyler alıp karnını doyurmayı teklif edebilirsiniz. Birçoğu bu teklife çok seviniyor ve yerken gözlerinin içi gülüyor; ve elbette bu mutluluk kalbinize geçiyor.

Bunlar gibi birçok şey yapabilirsiniz, o an nasıl istediyseniz öyle yapın.
Hayattan almak istediklerinizi bir başkasına nasıl verebilirsiniz bunun yollarını düşünün.
Size kolay ve eğlenceli gelecek faydalı şeyler bulmaya çalışın.
Belki yakınlarınızda nereden başlayacağını bilmeyen insanlar vardır, onlar için de örnek oluşturmuş olursunuz. Alın size bir iyilik daha!

İyilik zinciri oluşturmak işte bu kadar kolay!
İnsanın kendinden vermesi, faydalı olduğunu hissetmesi keyiflidir ve pahalı olmak mecburiyetinde değildir. İnanın bundan herkes kazançlı çıkar.

Başkasından almak yerine vermeye önem verdiğinizde ve önceliğiniz kendinizi büyük bir sevgi kaynağına dönüştürmek olduğu zaman hayatınızda ne kadar çok şeyin değiştiğini, yaşamınızın çok daha fazla güzelliklerle dolduğunu ve bunun ruh haliniz üzerinde ne kadar olumlu yönde etkiler yarattığını fark edeceksiniz. Hayatın iyilik ve cömertlikten oluşan önemli kısmını gözardı etmeden davranışlarımızı şekillendirebilirsek daha yaşanabilir bir dünya mümkün olabilir.

Bazen sevgi yolumuzda önümüze engeller çıkabilir, yanlış anlaşılabilir ya da suistimal edilebiliriz. Böyle zamanlarda kendini iyiliğe, sevgi dolu olmaya ve barışa adamış Mahatma Gandhi’nin sözleri belki size küçük bir ışık olabilir:
“Umudumu yitirdiğimde doğruluk ve sevgi yolunun tarih boyunca daima kazandığını hatırlarım. Zorbalar ve katiller hep vardır ve bir süre için yenilmez görünebilirler ama sonunda daima yenilirler. Daima!”
Unutmayın sevginin ve iyiliğin ödülü kendisidir.

Yolunuz iyilikle ve sevgiyle aydınlansın.
Sevgiler 🙂
Yazan: Psk. Aslıhan Sönmez

Written by Pepapp

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir