Kahve Hakkında 15 Uyku Açan Bilgi

1- Kahve, kafein kristallerinden oluşuyor. O mis kokunun ardında minik kristaller var yani.

2- Kahve beynimizin melatonin salgılamasını geciktiriyor. Bu yüzden gece içilen kahveler uyku kaçırıyor. Kahvelerin üstünde kesinlikle “sabah içiniz” yazmalı.

3- Kahve bağımlılığı gerçek. Kahve kupası stoklamak, sabah kalkar kalkmaz kahve istemek, kahve içmeden kendine gelememek, çok fazla kahve tüketmek gibi halleri var. Mesela Balzac günde 50 bardak kahve içiyormuş!

4- Kahveye süt katmayı bir Fransız’ın bulduğunu tahmin etmişsindir. 1600’lü yıllarda başlayan bu gelenek hala devam ediyor.

5- Dünyanın en pahalı kahvesi bir kedinin dışkısından elde ediliyor. Misk kedisinin dışkısından elde edilen bu kahve, 30 euro’ya satılıyor. Bizim için bir servet!

6- Kahve ağaçta yetişiyor! Evet, kahve ağacı diye bir şey var ve hem de beyaz çiçek açıyor. Tropikal bölgelerde yetişen bu ağaç nemi seviyor.

7- Dondurularak saklanan ilk gıda kahve. İkinci Dünya Savaşı sırasında hem de.

8- Bir rivayete göre kahve keçiler sayesinde bulunmuş. M.S. 800’lü yıllarda Etiyopyalı bir çoban keçilere kahve yedirmiş ve keçiler zıplamaya başlamış. Etiyopya’da kahveye “sihirli meyve” de deniyor.

9- Farklı bölgelerin kendilerine has kahve türleri var. Bizimkisi de Türk kahvesi. Kahvaltılardan (Kahve altı yani.) sonra içilen, kız isteme merasimlerinin kilit noktası, rakı sofralarının tamamlayıcısı, fal seanslarının olmazsa olmazı, 40 yıllık dostlukların sebebi…

10- Kahve, petrolden sonra, dünyada en çok ticareti yapılan şey. Yani dünyanın en büyük hacme sahip 2. ticaret ürünü.

11- Kahvenin sadece kokusu bile seni uyandıracak güçte. Ayrıca kahve tam bir koku nötrleyicisi. Bu yüzden bazı parfüm dükkanlarında kokuları daha net algılasınlar diye müşterilere kahve koklatılıyor.

12- İngiltere Kralı II. Charles, insanlar toplanıp da onun aleyhinde konuşuyorlar diye kahvecileri yasaklamış. Bugünse birilerinin aleyhinde keyifle konuşmak için en iyi yer kahveciler. 🙂

13- Kahve çekirdeği diye bir şey yok aslında. Onlar birer meyve. Üstlerinde de çukurlar var.

14- Bir fincan kahve vücuttaki kan akışını arttırır. Bu durum özellikle spor öncesinde ve sonrasında çok işe yarar.

15- Çok fazla kahve içmek halüsinasyonlara, daha da fazla kahve içmek ölüme sebep olabilir. Ayrıca günde 2 fincandan fazla kahve tüketmek hamile kalmayı da zorlaştırır. Her şeyin fazlası zarar diyeceğimiz kısım bu kısım. 🙂

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir