Negatif Duygularınızı Yönetebilmenizi Sağlayacak 3 Etkili Yöntem

Mutluluk, neşe gibi gülümsemenize sebep olan olumlu duygular sizi aşağıdan yukarı çıkarabilirler. Daha istekli, daha arzulu ve kendine daha çok güvenen bir birey olarak yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Fakat öfke, sinir, üzüntü gibi yıkıcı ve acı verici duygularla hayata devam etmek zordur. Bazen bu duygular da sizi yukarı çekmekte işe yarayabilirler. Fakat hissettiğiniz olumsuz duygularla aldığınız kararların hayatınızı olumlu yönde etkilemesi olasılığı oldukça düşüktür.

Negatif duygularını yenmeyi öğrenmeye ve yapacaklarını duygusal anlamda tam olarak dengedeyken karar verip harekete geçmeye yardımcı olacak 3 etkili yöntemi merak edenler, gözlerini bu sayfadan ayırmamaya devam etsinler:


1) Sözlerinizi ve Beden Dilinizi Tanımak

yal24m - Negatif Duygularınızı Yönetebilmenizi Sağlayacak 3 Etkili YöntemSıradan bir gününüzde yapmanız gereken, kendiniz için koyduğunuz hedefleri düşünün. Her şey çok yolunda giderken yapacaklarınızı yapmaktan sizi alıkoyan bir şey yok. Fakat gün içinde gelen olumsuz bir haberle bir anda tüm motivasyonunuz zedelenebilir. Bu hem kendinizi, hem de çevrenizde bulunan insanları etkilemenize sebep olabilir.

Bu zamanlarda hemen ortaya çıkan duygusal tepki çok önemlidir çünkü çoğu zaman durumu nasıl idare edebileceğinizi tanımlar. Verdiğiniz tepkileri ve sözlü cevapları iyi analiz edip tanıyor olmanız bu sebepten önemlidir. Stresli veya kızgın olduğunuz zamanlarda kendiniz için sakin bir alan bulabilmeniz gerekiyor. Sonrasında ise 3 kere her nefes aldığınızda “içeri” ve her nefes verdiğinizde “dışarı” diyerek tekrar edeceğiniz nefes egzersizi ile sakinleşmenize izin vererek mantığınızı harekete geçirebilirsiniz.

“Tepki verdiğinde, başkalarının seni kontrol etmesine izin verirsin. Cevap verdiğinde kontrol sende. ”- Bohdi Sanders


2) Kendi Sorularınızı Yanıtlamak

2dt4ku - Negatif Duygularınızı Yönetebilmenizi Sağlayacak 3 Etkili YöntemOlumsuz duygular, olumsuz sonuçları getirebilir. Bu da olumsuz olayları daha çok tetikleyebilir. Tam da böyle bir durumda sakinleşmeyi beklerken kendinize sormanız gereken birkaç soru var:

 Şu an bu durumu değiştirmek için ne yapabilirim?
Bugün hissettiğim şeyi değiştirmek için yapabileceğim bir sonraki adım nedir?

Olumlu duygular yaratmak için şu an ne düşünmeyi seçebilirim?

Beni birkaç dakika içinde sakinleştiren basit bir etkinlik ne olabilir?
Bu soruların hepsini birinci yöntemi tamamladıktan; kendinizi, duygularınızı ve beden dilinizi tam olarak tanımladıktan sonra yanıtlayabileceğiniz türden. Unutmayın ki, başarı adım adım elde edildiğinde çok daha etkili olur. Sabırlı olun ve yapabileceğinize inanın.

3) Büyük Kararlar Almamak

3csnu0 - Negatif Duygularınızı Yönetebilmenizi Sağlayacak 3 Etkili Yöntem
Önce kendinize şu sözü verin: “ Tamamen duygusal bir anımdayken bir karar hakkında düşünmeyeceğim ve bunu uygulamayacağım.” Çünkü özellikle olumsuz duyguların yol açtığı en kötü sonuç budur. Kendinizi kötü hissedersiniz ve bu kötü durumdan kurtulmak için hızlıca bir karar alıp bunu uygulamaya başlarsınız. Fakat her zaman doğru sonuçları vermez.

“Otomobiliniz daha düzgün bir şekilde ilerledikçe ve tekerlekler mükemmel hizalamada uzaklaşmak için daha az enerji gerektirirken, düşünceleriniz, hisleriniz, duygularınız, hedefleriniz ve değerleriniz dengede olduğunda daha iyi performans gösterirsiniz.” – Brian Tracy

Unutmayın ki, kontrol tamamen sizdeyken her şey daha mümkün…

Kaynak: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir