Karantinadan Sonra Moda

Karantinadan sonra moda nasıl olacak? Peki büsbütün olacak mı? Kişisel stilist olarak bu soru beni çok düşündürdü. Geçtiğimiz son iki ay her birimiz için tedirgin ve olağandışı geçti. Birçok kişi evde kalırken aynı zamanda işimizi ve öğrenim hayatımızı devam ettirdik.

-Arkadaşlarla buluşmayı telefonda FaceTime/Whatsapp’tan aramalar olarak değiştirdik. -Netflix, sinemaya gitmemizin yerini aldı. -Yemek teslimatları restoranlara gitmemizin yerini aldı. -Yoga taytları güzel elbiselerimizin yerini aldı.

Bir hafta içinde ya da bir ay ya da iki ay içinde sizlerle dışarı çıkacağız, temiz havayı soluyacağız, enerjiyle dolacağız ve yeniden arkadaşlarımızı görmek, barlara gitmek, parklarda dolaşmak, süslenmek isteyeceğiz ve bu dünya bizim tasarımımız.

Peki ilk önce ne yapacaksınız karantinadan sonra? -Güzellik salonuna koşmak? -Harika bir gece planlamak? -Yolculuğa çıkmak? -Alışverişe gitmek? Peki ya evde geçirdiğimiz bu son aylar modaya ve bizim tercihlerimize nasıl yansıyacak? Modayı ve geleceğimizdeki seçimleri etkileyecek 3 faktörü bu konu özelinde vurgulamak gerektiğini düşünüyorum.

1)EKONOMİ

Burada kimseden saklamaya gerek yok, karantina çoğumuzun cüzdanını olumsuz etkiledi. Bu yüzden trendlerin düşüncesiz tüketimi ve ultra moda eşyalar akılsızca harcamalara sebep olacaktır. Temel şeyler ve klasikler yeni trendler haline gelecek.  Peki burada ne demek istiyorum? İnsanlar daha büyük titizlikle kaliteye ve yeni güncel giysilerle ilgili olmaya başlayacak. Örneğin, modaya uygun bir muşamba trençkotu satın almak yerine, asla modası geçmeyecek olan klasik bej Burberry tarzı trençkotu tercih edin. Klasik kot pantolon ve hem ofise hem de gece dışarı çıkmaya uygun genel amaçlı bir elbise seçin. Burada makul tüketim tasarruf ihtiyacı ile karıştırılır. Dolabımızda genelde her zaman bulunan aksesuarlara genel görüntümüzü yenilemek için daha fazla dikkat edilecektir. 

2)KONFOR

Evden çalışırken, birçoğu rahat ev kıyafetlerine o kadar hızlı  alışıyorlar ki  bundan kurtulmak kolay olmayacak. Ofis ve resmi kıyafetlere keskin bir geçiş, garip bir hissiyata sebep olacak. Sanki başka biri gibi kalabalık, rahatsız edici olacak. Bu, evde serbest kıyafetlerin sokağa “çıkacağı” gerçeğine yol açacaktır. Dışarıdaki görüntümüz için rahat ve yumuşak şeyler seçmeye başlayacağız. Topuksuz ayakkabılar, bluz ve tişörtler, triko elbiseler yeni kıyafet kurallarımız olacak. 

3)SAVURGANLIK

Karantinadan sonra dolaplarımızda olabilecek başka bir aşırılık daha var. Hayatın kısa ve görüntünün paha biçilmez olduğunu fark ederek, özel bir fırsat için dolapta sakladığımız en güzel kıyafetleri alacağız ve onları arkadaşlarımızla en eşsiz buluşmalarda, doğum günlerinde, hatta ofiste bile giyeceğiz. Dolabımızdaki pahalı çantayı sadece Cumartesi günleri gezerken takmak için saklamanın bir anlamı olmadığını anlayacağız. Yani o çanta 100 kişinin görevini yerine getirmek için bizimle işe, okula gelmeyi hak ediyor. Bir randevuda en cesur küpeleri, en yüksek topuklu ayakkabıları giyeceğiz, sonunda sadece kendimizi güzel hissetmek ve spot ışığı altında gibi görünmek için kadınlığımızı ve zarif zevkimizi 3 kat vurgulayacağız. (İnan bana, bazı insanlar için bu son derece gerekli).

Karantinadan sonra moda tercihlerimizin ne olacağına dair tek bir cevap olmadığına inanıyorum. Her yönelimin bulunacağı bir yer vardır. Peki siz modanın karantinadan sonra eskisi gibi olmayacağına katılıyor musunuz? Hangi faktör size daha yakın?

Elina AYHAN

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir