Kendini Mutsuz Hissediyorsan Sana 8 Tavsiyem Var!

Bazen kendini kötü hissetmen kadar normal bir şey yok. Canın hiçbir şey yapmak istemez, için sıkılır, her yer aynıymış gibi gelir. Böyle dönemler insan olmanın bir parçası. Zen felsefesinde böyle zamanlar değerli olarak kabul edilir. Çünkü insan en çok bu zamanlarda kendi derinlerine inme ve asıl sebepleri görme şansı yakalar. Kendine doğru soruları sorarak tabii. Ve bu dönemlerde insan eğer kendisine yeterince dürüst olduysa günün sonunda bu yolcuktan hazinelerle dönecektir. Kim olduğuna ve kim olmak istediğine dair. Mutsuz olduğumuz dönemler bazen somut bir sebebe bağlıdır, bazen de aslında her şey bedenimizle ilgilidir. Mesela PMS dönemlerindeki ruh halleri gibi. Bazen de aslında hayatımızın fonunda hep var olan ama göremediğimiz strestir buna sebep. Onunla yaşamaya alışırız bir şekilde. Her ne olursa olsun böyle zamanlarda daha iyi hissedebilirsin. En azından bu konudaki tavsiyelerime bir göz atabilirsin.

1- Her şeyden önce bu dönemin geçeceğini bil. Çünkü hayat acı ve tatlı dönemlerin bir bütünüdür. Bu konuda sana güç verecek şeyler var. Mesela sana iyi gelen aktiviteler, enerji veren besinler, sevdiklerinin desteği gibi.

2- Kendini tanımak çok önemli bir adım. Sen gerçekten hangi noktadasın ve bulunduğun nokta olmak istediğin kişiye ne kadar uzaklıkta? Muhtemelen çok seviliyorsun. Peki, kendini seviyor musun? Bunları kendine sor.

3- İnsanlara iyi olsunlar diye söylediğin sözleri düşün. Şimdi bu ilginin aynısını kendine de göster. Hani bir arkadaşına “hatalarından ders al” ya da “kendini kabul et” demiştin ya işte kendine de böyle iyileştirici sözler söyle.

4- Daha önce seni çok mutlu etmiş anlarını, güzel hatıralarını düşün. Demek ki bunlar seni her zaman mutlu edebilecek şeyler. O zaman böyle anlardan daha fazla olsun hayatında.

5- Bir hayal kırıklığı yaşadıysan ya da bir şey istediğin gibi olmadıysa belki de beklentilerin gerçekçi değildi. O zaman kendine bir güncelleme getir ve yeni hayaller ve hedefler belirle. Yeteneklerini ve birikimlerini doğru bir şekilde değerlendirmen önemli.

6- İşinde mutlu olmamak hayatın her döneminde insanı etkileyen bir durum. Bu konuda bir adım atman gerekiyorsa artık ertelememelisin. Ya işini değiştirmeli ya da seni daha iyi hissettirecek şartlar oluşturmalısın. İşini sevmek çok şeyi değiştirecek.

7- Bazen yeni bir güne uyandığında; bugün her şeyi kafaya takacağım, zaten her şey çok zor ya da kendimi mutlu ettiğim bir gün olacak, keyifli sürprizler karşıma çıkacak ve onları fark edeceğim demek bir seçimdir.

8- Seni daha mutlu bir insan yapacak yepyeni bir yaşamın temellerini at. Çünkü değişimin zamanı yok. Sen ne zaman istersen. Ama bu yeni yaşamında düzenli uyku, bol su, sağlıklı besinler ve sevdiğin bir spor mutlaka olsun. Tatiller de olsun. <3

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir