Kilo Verememe Sebebin İnsülin Direnci Olabilir Mi?

Günümüzde hazır gıdaya olan yönelim, hareketsizlik ve bununla birlikte gelen kilo artışı, bazen de genetik yatkınlık birçok insanda insülin direncine sebebiyet vermektedir.

Senin de acıktığında elin ayağın titriyorsa, tatlı krizlerinin önüne geçemiyorsan, yemeklerden sonra uyuklama haline geçiyorsan; insülin direncin olabilir. Böyle bir şüphen varsa muhakkak bir iç hastalıkları doktoruna gitmeni, insülin hormonuna ve açlık kan şekerine baktırmanı tavsiye ederim. İnsülin hormonu ve açlık kan şekeri değerin insülin direncin olup olmadığını ortaya koyacaktır.

Doktorun ilaç verebilir veya vermeyebilir fakat seni yüksek ihtimalle bir diyetisyen polikliniğine yönlendirecektir. Yapacağın en iyi şey ilaç alıyorsan onu kullanmak ve güzel bir bir beslenme programıyla insülin direncinin önüne geçmek olacaktır. En iyisi sana özel hazırlanmış olan beslenme programıdır fakat senin için bazı önemli noktalara değinmek istiyorum.

İlk olarak karbonhidrata da ihtiyacın olduğunu unutma ve mutlaka ekmek tüket. Ekmeklerin esmer olması kan şekerini dengelemene yardımcı olacak. İkinci önemli nokta meyvelerde porsiyon kontrolü yapmaktır. 1 avuç dolusu taze meyve aşağı yukarı 1 porsiyon meyveye denk gelmektedir. İncir, kavun, karpuz, muz, üzüm ve hurmaya dikkat çünkü bu meyveler kan şekerinde dengesizlik yaratabilir. Meyvenin yanında tüketeceğin yarım yağlı süt ürünleri de yine kan şekerini dengelemene yardımcı olacaktır. Pirinç pilavı ve patatesten mümkün mertebe uzak durmakta fayda var çünkü onlar kan şekerinde ani dalgalanmalara sebebiyet verebilir. Paketli bisküvi, kek gibi abur cuburlardan uzak durmalısın ve çayına kahvene şeker atma alışkanlığın varsa bunun da önüne geçmelisin.

Son olarak söylemek isterim ki insülin direnci önüne geçilebilir bir sağlık problemidir ve bunda en çok dikkat etmen gereken husus beslenmendir. Diliyorum kendin için bunu yaparsın. Sağlıklı günler seninle olsun…

Stj. Dyt. Burcu Akgül

 

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir