Pap-Smear Tarama Testi

​Genital kanserlerin günümüzde tarama testleri sayesinde giderek azalması sevindirici bir gelişme olmuştur. Yapılan tarama testleri bize erken tanıyı sağlamakta ve bu sayede de erken tedaviyi mümkün kılmaktadır.
​Rahim ağzı (serviks) kanseri, dünyada her yıl yaklaşık 500bin kadında görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde bu sayı pap smear testi dediğimiz tarama yöntemi sayesinde belirli bir oranda azaltılmıştır. Ancak Türkiye’de kadınların bu testle ilgili bilgileri yeterli olmadığı için rahim ağzı kanserine yakalanma oranı hala yüksektir.
​Hiçbir şikayeti olmayan, düzenli aralıklarla jinekolojik muayenesini ve papsmear testini yaptıran bayanlarda, varsa rahim ağzı kanserine yakalanma riski belirlenir ve bu sayede erken tanı sağlanmış olur. Eğer rahim ağzı kanseri klinik bulgu vermeye başlamışsa, (ara kanamalar, ilişki sırasında kanama gibi) çok geç kalınmış, hatta kanser komşu organlara yayılmış bile olabilir. Bu nedenle bu testi yaptırmak için bir şikayet olmasını beklememek gerekmektedir.
​Pap-smear testi rahim ağzı kanserleri ve kanser öncesi (prekanseröz) lezyonların tanısında kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu test, rahim ağzı ve vajen iltihaplarını da göstermektedir. Pap-smear testi sayesinde rahim ağzı kanserlerinin görülme sıklığında %70lik bir azalma sağlanmıştır. Pap smear testi normal, şikayeti olmayan kadınlarda yılda 1 kez yapılır ve sonuçları normal bulunan hastanın 1 sene içinde kanser ya da kanser öncesi lezyonlara yakalanma ihtimali %1’den azdır.

​Pap-smear testi kadın-doğum uzmanı hekim tarafından, özel bir fırça yardımıyla rahim ağzından örnek alınmasıdır ki bu işlem birkaç dakikadan ibarettir ve ağrısızdır. Alınan örnek patoloji laboratuvarına gönderilir ve mikroskop altında incelenir.
​Rahim ağzı kanseri için risk faktörleri erken yaşta cinsel ilişki, kişinin ya da eşinin çok sayıda seksüel partnere sahip olması, sigara içmek, cinsel yolla bulaşan virüsler,düşük sosyoekonomik seviye,çok sayıda doğum yapmış olmak, bağışıklık sistemindeki bozukluklar şeklinde sıralanabilir.
​İlk cinsel ilişki yaşından itibaren her yıl düzenli aralıklarla pap smear testi yaptırmak, tek partnerlilik ve sigara içmemek bu kanser için alabileceğimiz, kendi elimizde olan tedbirlerdir. Bu nedenle ülkemizde bu bilinci geliştirmek adına tüm bayanlara yılda 1 kez papsmear testi yaptırmak amacıyla mutlaka bir jinekoloğa başvurmalarını tavsiye ediyoruz.

Op. Dr. Evrim Aksoy

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir