Kilo Vermeye Yardımcı, Kaptan Marvel Gibi 6 Besin

Tatiller sonlandı, birkaç kilo illa ki alındı. Şimdi bir parça incelme, ödem atma zamanı. Şok diyetlerle değil ama. Çünkü şok diyetler sağlıklı değil. Neyse ki bizi hafifleten ve de sağlıklı olan bazı besinler var. Onları düzenli olarak tüketmek bile vücudumuzu, bağışıklık sistemimizi koruduğu gibi formda kalmamızı sağlıyor. Kendimizi Kaptan Marvel gibi güçlü hissetmemizi sağlıyor. Ya da klişe tabirle mucizeler yaratıyor. Şunu unutmayalım ki kilo almamızın sebebi çoğunlukla yanlış beslenmemiz. Aslında doğal besinler tüketmeyi, bol su içmeyi tercih etsek her anlamda daha sağlıklı oluruz. Bunu da aklımızdan çıkarmayalım. İşte hayatımıza sağlık katacak, kilo vermemize yardımcı olacak ve içimizdeki süperi ortaya çıkaracak 6 besin!

Kereviz sapı: Zaten yeşil yapraklı sebzelerin yararları saymakla bitmez, bunu artık biliyoruz. Kerevizin kendisi kadar sapının da kilo vermede etkili olduğunu da unutmayalım. Özellikle suyunu sıkıp içtiğimizde. Yüksek kolesterolü düşürüyor, sindirime yardımcı oluyor ve fazla kilolardan kurtulmamızı sağlıyor.

Tarçın: Ona şekerin en iyi alternatifi de diyebiliriz. Bir kere şekerden kat be kat daha sağlıklı. Sonra yağları acımadan yakması da cabası. Kan şekerini düzenliyor, şeker hastalığı riskini azaltıyor. Tarçını sütle veya elma dilimleriyle tüketebilirsin.

Yulaf: Uzun süre tokluk hissi vermesi onun süper gücü. Ayrıca sindirimi düzenliyor ve bağırsakların daha iyi çalışmasını da sağlıyor. Yulafı nasıl tüketeceğim diye düşünme. İstersen yoğurduna, istersen çorbana katabilir ya da salatana bir tutam ondan ekleyebilirsin.

Avokado: Bitkilerin en yağlısı, yağların en sağlıklısı o. Avokado, bir gün içinde ihtiyacın olan mineral ve vitaminlere sahip. Yüksek protein ve lif oranları sayesinde tok tutuyor. Şunu da eklemek lazım ki epey bir zihin açıyor.

Kabak: Kalorisi oldukça düşük, vücuda gereksiz kalorilerin girmesini engelleyen bir sebze. Kabızlığı önlüyor, kilo vermeyi sağlıyor. Bu yüzden de diyetlerin gözdesi. Ondan bir oturuşta koca bir porsiyon tüketebilirsin. Çok da doyurucu.

Kiraz sapı: En az kirazın kendisi kadar etkili. Çünkü kirazın kendisi de sağlıklı ve düşük kalorili. Tabii sana kirazı sapıyla birlikte ye demiyorum. 🙂 Ama kiraz sapını kaynatıp içerek fazlalıklardan kurtulabilirsin. Ayrıca sakinleştirici bir etkisi de var.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir