Kitap Tavsiyesi: Dünyanın Kıyısında Dans

Bu sıcak yaz günlerinde en keyifli aktivitelerden biri de serin bir yeree uzanıp kitap okumak. Mesela evde, plajda, havuzda, yolculukta; buzlu kahve eşliğinde. Bunun için bir kitap önerim bile var. Ursula K. Le Guin’den Dünyanın Kıyısında Dans. İthaki etiketi ve Seda Ersavcı çevirisiyle yayımlanan bu kitapta Le Guin’in kelimeler, kadınlar ve mekanlar üzerine düşünceleri yer alıyor.

Amerikan edebiyatının önemli ismi Ursula K. Le Guin, 2018 yılında aramızdan ayrılmıştı. Fakat güçlü sözleri, tatlı sert üslubuyla yazdığı metinler bize hala ışık tutuyor. Kelimelerin kadim büyücüsü Le Guin 1976 – 1988 arasında yazdıklarıyla, onlarca sene sonra dahi günümüzü doğrudan etkilemeye devam ediyor.

Bu mükemmel cümleler kitaptan:

“…ister sanat ister bilim ister teknoloji ister şirket yönetimi ister yatağın altını süpürmek olsun, neye yeteneğiniz varsa onu yapmanızı; size sırf bir kadın yaptığı için bunun ikinci sınıf bir iş olduğunu söylediklerinde cehenneme kadar yollarının olduğu yanıtını vermenizi ve eşit işe eşit ücret kazanmanızı umuyorum. Hükmetme ve hükmedilme ihtiyacı duymadan yaşamanızı umuyorum. Hiçbir zaman kurban olmamanızı umuyorum ama başkaları üzerinde erk sahibi olmamanızı da umuyorum. Başarısız olduğunuzda, yenildiğinizde, acı çektiğinizde, karanlıkta kaldığınızda karanlığın sizin yurdunuz, hiçbir savaşın olmadığı ve hiçbir savaşın kazanılmadığı ama geleceğin olduğu, yaşadığınız yer olduğunu hatırlamanızı umuyorum…”

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir