Kızı İlk Defa Regl Olan Annelere Öneriler

1- İlk regl her kadın için önemli bir dönüm noktasıdır. Dolayısıyla kızınıza regl olmanın korkulacak bir şey değil, doğal bir süreç olduğunu ve genç kızlığa ilk adım anlamına geldiğini açıklayın. Bunun için de, tatlı bir dille, kendi regl anılarınızı anlatın.

2- Kızınızın size regl ile ilgili sorular sormasına izin verin. Mesela ilk merak edeceği şey regl olacağını nasıl anlayacağıdır. Kızınızın sorularını sabırla dinleyerek, doğru bir araştırmayla eksiksiz bir biçimde yanıtlamalısınız. Böylece aranızdaki güven bağı kuvvetlenir.

3- Kızınızın doğru pedi bulması için ona yardımcı olun. Bu konuda tutucu ve inatçı davranmayın. Asıl önemli olan, onun kendisini rahat hissetmesidir.

4- Kızınız ilk reglini yaşadıktan sonra beraber adet takvimi hazırlayın. Bunun için Pepapp’tan destek alabilirsiniz. Böylece kızınız bir sonraki adet dönemi için daha hazır hisseder.

5- Regl ağrıları çekilmez olabilir. Bu konuda kızınıza yardımcı olun. Çünkü anne şefkati en az sıcak su torbası ve ağrı kesici kadar etkilidir.

kizi-ilk-defa-regl-olan-annelere-oneriler_2

6- Eğer henüz regl olmadıysa, kızınıza bir regl kiti hazırlayabilirsiniz. Bir ped, yedek bir külot, ağrı kesici ve sıvı sabundan oluşan bu kiti, kızınız her zaman yanında taşımalı. Bunun için de seveceği bir çanta seçebilirsiniz.

7- Kızınıza PMS’in ne olduğundan bahsedin ve bu dönemi en sakin şekilde geçirmesi için neler yapması gerektiği konusunda tavsiyeler verin.

8- Kızınızla regl ve hamilelik ilişkisi hakkında konuşun. Regl olmanın hamilelik için kurtarıcı olmadığını bilmeli.

kizi-ilk-defa-regl-olan-annelere-oneriler_3

9- Kızınızın adet döneminde kendisini dünyaya kapatmasına izin vermeyin. Arkadaşlarıyla görüşsün, bakım yapsın, eğlenceli Pepapp tavsiyeleriyle canlansın.

10- Kızınızın okulunda da regl bilincinin oluşmasına destek verin. Öğrencilerin ped temin edebilecekleri dolaplar, temiz tuvaletler, anlayışlı öğretmenler gibi.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir