Koronavirüsle Birlikte Tekrar Gündeme Gelen Konu: Dünden Bugüne Biyolojik Silahlar

İnsan türü oluşmaya başladıktan çok kısa bir süre sonra topluluklar arası çekişmeler başlar. Tarım Devrimi’nin de getirileriyle insanlar birbirlerini öldürmeye başlar. Öldürmek için önceleri sadece kas gücü ve keskin aletler kullanılırken tarih ilerledikçe kas gücü yerini otomatik silahlara bırakır. Otomatik silahlarla da sınırlı kalmayan insan türü biyolojik silahları sahaya sürer.Son günlerde dünya gündeminden düşmeyen koronavirüs de kimilerine göre Çin hükümetinin nüfusu düzenlemek için kullandığı bir biyolojik silah. Çin’de başlayıp tüm dünyaya çok hızlı bir şekilde yayılan koronavirüsünün ölüm riski düşük olsa da ilk 45 gün için tarihteki diğer virüslere göre sayıca daha fazla insanın ölümüne sebep oldu.Peki tarihte kimler nasıl biyolojik silahlar kullanmışlar, nasıl ölümlere sebep olmuşlar?


MÖ 190’larda yılan zehri biyolojik silah olarak kullanılırdı.

Kartacalı general Hannibal, Bergamalı düşman gemilerini alt etmek için yılan zehri kullanırmış.


1346’da şehir kuşatmak için vebadan ölenlerin cesetleri mancınıkla fırlatılır.

Birçok kaynakta, günümüzde Ukrayna sınırlarında yer alan, Kefe şehri Tatarlar tarafından kuşatılmaya çalışılırken vebadan ölen hastaların mancınıkla şehre fırlatıldığı yazmaktadır.


1756-1763’te İngilizler Kızılderililere karşı çiçek virüsü bulaşmış battaniyeler kullanır.

İngilizler çiçek virüsü bulaşmış battaniyeler Kızılderililere dağıtır ve bir salgına sebep olur. Bu salgın sonucunda Kızılderili kabileleri İngilizlere karşı mücadele edemezler.


I. Dünya Savaşı sırasında Almanlar düşmanlarının atlarına ve sığırlarına gizlice şarbon bulaştırır.


1932 ve 1945 yılları arasında Japonya 11 Çin şehrine yaptığı biyolojik saldırılarla binlerce insanın ölümüne sebep olur.

Japonya Çin’e yaptığı biyolojik saldırılarla tifo, kolera ve veba salgınları oluşturur. Hastalıkları su ve gıda maddelerine bulaştırırlar. Uçaklarla veba mikrobu taşıyan pireler pirinç tarlalarına atılır. Bu yüzden salgın daha geniş bir bölgeye yayılır.


1984’te ABD’de bir terör örgütü yerel restoranlardaki salata barlarına salmonella typhimurium bulaştırırlar.

Rejneeshe mezhebine ait olan teröristler oy vermeye gidecek vatandaşların sayısını azaltmak seçimi etkilemek için salatalara salmonella typhimurium bulaştırır.

Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir