Kusursuz Cilt Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Kadın ya da erkek, hepimiz için sosyal hayatımızda bakımlı olmak çok önemlidir. Bakımlı olmanın ilk basamağı ise cilt temizliğidir.
Her gün cildimize ayıracağımız beş, on dakika cildimizin geç yaşlanmasını sağlayacaktır. Sağlıklı, ışıltılı ve temiz bir cilde sahip olmak için cildimizi kir, toz, dış etkenler  ve makyajdan arındırmak geceleri yatmadan önce vazgeçilmez bir rutin olmalıdır.
Günlük hayatımızın bir parçası olan iyi ve sağlıklı görünmemizi sağlayan makyaj, gün sonunda iyi temizlenmediği takdirde cildimizde gözeneklerimizi tıkayabilir ve cildin doğal yenilenme sürecini uzatabilir.

Cilditemizliği cilt bakım rutininin en önemli adımıdır. Yalnızca su kullanarak cildimizden yağ ve kirin tamamını arındırmak maalesef mümkün değildir. Bu sebeple cilt temizliğimizde uygun temizleyici dermokozmetik ürünü seçmek cilt bakımımızda önceliğimiz olmalıdır. Cilt tipinize en uygun temizleyici seçmek konusunda ise eczacınız ve gerekli medikal eğitimleri almış ve bu alanda tecrübeli eczane dermokozmetik uzmanları size yardımcı olmaya hazırdır.

Cildimizi günde kaç kez temizlemeliyiz?
Sabah ve akşam olmak üzere cildimizi günde iki kere temizlememiz gerekir.
Sabah yapılan cilt temizliği gece boyunca cildimizde biriken sebum ve atıklardan cildimizi temizlemek için, akşam yapılan cilt temizliği ise makyaj artıklarının yanı sıra makyaj yapmayan kadın ve erkeklerin de gün boyu cildinde biriken kir ve tozlardan arındırmak içindir.

Cilt temizleyicilerimizi nasıl seçmeliyiz?
Mutlaka cilt yapımıza ve yaşımıza uygun temizleyiciler seçmeliyiz.
Yağlı, akneli cilt yapısına jel şeklinde temizleyiciler daha doğru olacaktır. Seçeceğimiz dermokozmetik temizleyiciler ciltteki sebumu ve yabancı maddeleri cildi kurutmadan temizlemelidir. Ayrıca bu ürünlerin cildi yatıştırıcı özelliğe sahip olması, hipoalerjenik olmaları, parfüm ve paraben içermemeleri gerekmektedir. Cilt bu sayede temiz, ferah ve konforlu bir görünüme kavuşacaktır.

Cildiniz olgun ve kuru ise daha kuru ve hassas ciltler için tasarlanmış, cildi sakinleştiren yatıştıran, içerisinde besleyici yağlar ile zenginleştirilmiş süt, losyon ve krem  tarzındaki   temizliyeciler daha uygun olacaktır.

Cildinizi temizlediniz ya sonra?
Uygun temizleyici ile cildinizi temizlediniz. Ancak tonik uygulama işlemi genelde atlanan veya çok önemsenmeyen aslında cilt bakımının temizlemeyi takip etmesi gereken ikinci adımıdır. Cildinizi temizledikten sonra uygulanan tonik; kalan makyaj ve kir artığını kesin olarak temizlemeye, gözenekleri sıkılaştırmaya, leke tedavinizi desteklemeye veya cildinizin sarkmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kuru ciltlerde cilde nem desteği sağlarken, yağlı ciltlerde ise sebum dengesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Canlandırıcı cilt bakım maskeleri ve peelingler haftada 2 defa kullanacağız sıklıkta mutlaka cilt bakım rutininizde olmalı. Cilt bakım rutininizde temizleyicilerin yanında cildinize uygun gündüz kremi ya da gece kremi mutlaka yer almalı. Çok önemli olan ve asla ihmal edilmemesi gereken göz bakımı ile ilgili de detaylı bilgiler içeren yazımı önümüzdeki günlerde sizinle paylaşacağım.

ECZ. NEYLAN ZIRHLIOĞLU

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir