in ,

Menstrual Kanaman Sana Ne Anlatıyor?

Her ay 3-7 gün arası süren adet kanaması, sağlığın için oldukça önemli mesajlar veriyor. Adet kanının rengi, kokusu, yoğunluğu her kadında aynı olmayabilir, fakat bazı farklılıklar varlığında doktorunuzla görüşmekte ve genel beslenmenizde değişiklikler yapmanızda fayda vardır.

– Regl öncesi ya da sonrası kahverengi lekelenmeler görüyorsanız, progesteronunuz düşük olabilir. Aynı zamanda PMS, anksiyete, göğüslerde hassasiyet ve hamile kalmakta zorluk çekiyor olabilirsiniz.

– Koyu kırmızı (siyaha yakın) ise kanamanızın rengi, östrojen fazlalığınız olabilir. Aynı zamanda PMS, fibroid, endometriozis, duygusal değişimler yaşıyor olabilirsiniz. Yoğun pıhtılar görme ihtimaliniz artar.

– Açık, parlak kırmızı renkte ise kanamanız, en sağlıklı olduğu durumdur.

– Çok açık renkli ise kanamanız östrojeninizin az olduğunu gösterir. Kuru cilt, düzensiz periyotlar, vajinal kuruluk diğer belirtileridir.

Her kadın menstrual döngüsünü farklı yaşar. Önemli olan döngünüzü tanıyıp farkındalık kazanmanızdır.

Östrojen ve progesteron dengesi için, sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Çünkü karaciğeriniz ne kadar sağlıklıysa, hormonlarınız da o kadar işlevsel olacaktır. Hormonal dengeniz için bol lifli beslenmeye özen gösterin. Su tüketiminizi ihmal etmeyin. Aşırı kafeinden kaçının. Yağlı, fast-food ürünlerden uzak durun. Hareket düzeyinizi arttırın. Kendinizi sevin ve olumlu düşünün, pozitif olmayı deneyin.

Dyt.Fulya Bozdemir
http://fulyabozdemir.com/

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Diyet Arkadaşı Başarıyı da Beraberinde Getiriyor!

Sabahattin Ali Hakkında 15 İlginç Gerçek