Moda, İnsanın Kendi Seçtiğini Giymesidir!

Bu makalede bazı moda kurallarını yıkıyoruz! Çünkü kendi modamızı kendimiz yaratıyoruz. Çünkü artık kalıplaşmış ve değişen çağa ayak uyduramamış moda kuralları bize göre değil. Hele ki kendi bedenimizi kabul ettiğimiz şu dönemde. Şu şununla kombin yapılmaz, bu sana yakışmamış, sen kilolusun neden bu kadar dar giyindin, parti yok bir şey yok, kostümle mi gezeceksin?.. Bu laflar bitmez. En güzeli modayı severek takip etsen bile kendi tarzını yaratabilmen ve kendini içinde iyi hissettiğin kıyafetleri tercih etmen. Bazen rahat, bazen seksi, bazen de sıradan… Moduna göre! Çünkü her şeyin tek renk olmaktan çıktığı, çeşitliliğin kendini özgürce ifade ettiği, kalıpların dışına çıkma cesaretinin gösterildiği bir dönemde yaşıyoruz. Mevsimlik kreasyonlara, trend kombinasyonlara, gardıroplara sıkışıp kalacak değiliz. Hadi, 10 adımda bazı moda kurallarını toz bezi yapalım!

1- Her şeyi takım giyme zorunluluğuna takılma. Takım halindeki takıları, alt üst takımları bırakabilirsin. Hatta iç çamaşırların bile takım olmak zorunda değil. “İç çamaşırı takımı” kalıbı yıkılsın!

2- Kışları beyaz giyilmez. Yasta gibi sürekli siyah da giyilmez. Hayır, efendim! Beyaz kış kasvetinde içini açabilir, siyah senin rengin olabilir. Ayrıca siyah ve beyaz o kadar temel renkler ki her ortamda giyilebilir.

3- Bu gece kıyafeti, bu gündüz giyilmez. Neden olmasın? Hatta kendini bir süper kahraman, tarihi bir kişilik ya da bir film karakteri gibi hissetmek istiyor olabilirsin. Bu durumda onun gibi giyinerek amacına ulaşman mümkün.

4- Karışık renkli desenler düz bir renkle beraber giyilmeli kuralını da bir kenara bırakalım. Üstünde flamingo desenli bir ceket, altında da leopar desenli bir pantolon olabilir. Bu, rüküşlük mü? Hayır. Bu, çılgın olmayı sevmek.

5- Çok kilolu ve çok zayıf insanlara yapılan kıyafet dayatmaları da son bulmalı. Çok kiloluyken de alımlı görünmek, çok zayıfken de bol bir kıyafet giymek mümkün. Önemli olan, o kıyafeti nasıl taşıdığın.

6- “Erkek gibi giyinmek” ve “kız gibi giyinmek” tamamen senin inisiyatifinde. Pembeleri de çekebilirsin, deri takımları da. Saçlar kısa da olabilir, balyajlı da.

7- Topuklu ayakkabı her yere giyilmez. Spor ayakkabı spor kıyafetle giyilir. Açık ayakkabıyla çorap giyilmez. Beyaz çorap giyilmez. Desenli çorap ucuz gösterir… Ayakkabı ve çorap konusunda seçeneklerin arttığı bir dönemdeyiz. İstediğimizi giyeriz.

8- Birbirine yakın renkler bir arada giyilmemeli. Mesela pembe ve kırmızı. Buna stil ikonu Marilyn Monroe cevap versin: “Kusurlar güzelliktir, delilik zekilik.” Tümüyle saçma biri olmak, tümüyle sıkıcı biri olmaktan iyidir.

9- Bazı detayların şişman gösterdiğine inanılması azalarak bitsin. Enine çizgiler, kabarık etekler, dar şapkalar, kısa ceketler, göbeği açık şeyler, kalçaları belli eden etekler…

10- Kıyafetimize ufak bir çocuksuluk katalım, herkesin tuhaf bulacağı bir aksesuarımız olsun, anneanne şıklığı yakalayalım, üstümüzde asimetrik bir şeyler taşıyalım. Biraz da eğlenelim!

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir