Mutlu Bir İlişkinin 5 Altın Kuralı

İlişkiyi sürdürmek ilişkiye başlamaktan belki de daha özen isteyen bir süreç. Karşılıklı anlayış ve saygı gerektiriyor. Ve tabii çok bunaltmayan bir ilgi de. Karşılıklı sevgi varsa her şey daha kolay oluyor ama mutluluk için bir parça ekstra itina da şart. Kimse mutsuz hissetmek için bir ilişkiye başlamaz. Ve herkes ilişkisinin uzun ömürlü olmasını ister. Günümüzde pek çok uyaran var ve bunlar ister istemez romantik ilişkileri etkileyebiliyor. Yine de şu altın kurallar, her şeyi daha mutlu hale getiriyor:

1- Partnerine her daim destek olmak çok önemli. Onunla ilgilenmek ama onu fazla sıkmamak. Tabii bunu sadece bir taraf yapmamalı. Herkes bu yazılı olmayan kurala uymalı.

2- Bir sorun olduğunda konuşmak, karşılıklı hisleri dile getirmek ilişkiyi yeşertir. Alttan almak güzeldir ama içine atmak ileride daha büyük sorunlara neden olabilir. En güzeli anlayış ve ortak bir paydada buluşmak.

3- Birlikte eğlenmek ilişkinin tuzu biberi gibidir ve bunun için illa ki ortak zevkleri bulmak da zaruri değildir. Belki yepyeni eğlenme sebepleri keşfedilebilir ya da basit şeylerden birlikte keyif almak denenebilir.

4- İlişkide mutlaka iş bölümü ve iş birliği olmalı. Herkes her konuda üstüne düşeni yapmalı, tek bir tarafa çok fazla yük binmemeli. Mesela ilgi sadece bir taraftan beklenmemeli.

5- Belki yaşarken anlaşılmaz ama ilişkiler kaygan bir zemin üzerine kuruludur. Bu yüzden hassasiyet önemlidir. Herkesin kendine has bir ilişki mekanizması olduğu için dışarıdan bir kimse bunu tam olarak anlayamaz. Bu yüzden ilişki iki kişinin konusudur.

Bonus: Her iki taraf da bireyselliğini koruyabilmeli ve birbirinin sınırlarına saygı duymalı. Önce kendini sevmek ve yalnız da kalabilmek, sonra mutlu bir ilişki. 🙂

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir