Mutluluk Veren Gıdalar

Ruh halinizin tükettiğiniz gıdalar ile doğrudan ilgisi var desek inanır mısınız?

Şehir hayatının yaratmış olduğu stres, iş yoğunluğu gibi etkenler gün içerisinde kendimizi mutsuz hissetmemize neden olabiliyor. Böyle anlarda da haliyle ufak atıştırmalıkla tüketerek kendimizi mutlu hissetmek istiyoruz. Çünkü bazı gıdalar içerdikleri serotonin gibi maddeler ile mutluluk kapılarını arayabiliyor. Tabi bu gıdaları tüketirken hem aşırıya kaçmamak hem de kilo almamak gerekiyor.

Doğru Miktarın Önemi

Stres altındayken çok daha fazla yemek yeme eğiliminde oluruz. Özellikle de çiğneme refleksi ile daha fazla stres atmak adına sert gıdalar veya tatlı yeme alışkanlığı artmaktadır. Bunların dışında çabuk doyurması adına fast food veya yağlı gıdalar da maalesef tercih ediliyor. Fakat bu gıdalar kişilere geçici mutluluk sağlamaktadır. Her ne kadar serotonin içeren gıdalar enerji vererek mutlu etse de kalorisi de yüksek olabiliyor. Bu durumda hızlı ve sağlıksız kilo artışına zemin hazırlıyor. Örnek verecek olursak kuruyemişler tam bir enerji ve mutluluk kaynağı olmasına rağmen fazlası anormal derecede kilo yapabiliyor. Eğer geçici mutluluğun zamanla kalıcı bir mutsuzluğa dönüşmesini istemiyorsanız gıdaları sınırlı ölçüde tüketmenizde fayda var. Çekmecelerinizdeki ve dolaplarınızdaki fazla gıdalardan uzak durarak bu işe başlayabilirsiniz.

Öğün Atlamamanız Şart!

Yoğun çalışma temposuna ayak uydurmak isterken büyük ihtimalle de öğünleriniz atlamak durumda kalıyorsunuzdur. Hal böyle olunca da ya hızlı tüketime ya da tamamen sağlıksız ve bilinçsiz gıda tüketimine geçiş yapabiliyorsunuz. Sadece öğün kaçırdığınız için bile ani mutsuzluklar yaşayabilirsiniz. Çünkü şekeriniz hızla düşmüş olacak ve bir anda yüksek miktarda gıda tükettiğinizde ani bir şeker yükselişine zemin hazırlayacaktır. Hızlıca paketli yani işlenmiş gıdalara yönelmek yerine öğün atlamadan doğru miktarda ve sağlıklı bir atıştırmalık tüketerek kendiniz daha mutlu hissedebilirsiniz.

Dengeli, sağlıklı ve yeterli bir beslenme ile mutluluk veren gıdalardı tüketmek depresyona dahi iyi gelmektedir.

İşte Mutluluk Kaynağı Olan Önemli Gıdalar!

  • Yumurta:En değerli protein kaynağı olan yumurtayı hayatınızın tam ortasına koymanızı tavsiye ediyoruz. Tabii eğer herhangi bir sağlık sorununuzu yok ise. Günde 1 adet yumurta ile başlayarak mutlu bir güne uyanabilirsiniz. Etkisini arttırmak istiyorsanız yanında 3 yemek kaşığı lor peyniri ve 1 dilim yulaf ekmeği de tüketebilirsiniz. Kahvaltı yerine herhangi bir öğünde de tüketebilirseniz.
  • Kinoa: Bu enfes tat serotonin öncüsü olan maddeyi yani tritofan aminoasidi yönünden zengindir. Özellikle akşam yemeklerinde sadece 3 yemek kaşığı kinoa tüketmeniz günün stresini atmanıza yardımcı olur.
  • Kabak Çekirdeği: Sadece 20 gram kabak çekirdeğinde 120 mg triptofan bulunduğunu biliyor muydunuz? İçerdiği bu aminoasit sayesinde de serotonin salgılanmasına yardımcı olur.
  • Hindi Eti: Hem yüksek miktarda protein içeriyor hem de tam bir triptofan deposu! Bunun dışında selenyum ve B12 vitamini açısından da zengindir. Mutluluk veren etkisinden en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız yanında mutlaka bir kompleks karbonhidrat tüketilmelidir. Örneğin yulaf veya çavdar ekmeği iyi bir seçenek olabilir.

Peki, Kolay Ulaşılabilen Mutluluk Veren Gıdalar Neler?

  • Bitter Çikolata: Tatlı isteğinizi diğer çikolata çeşitlerine göre çok daha çabuk kesen bir besin! Üstelik sizi mutlu ediyor olması da cabası…
  • Ceviz: Serotonin açısından en etkin olan kuruyemiştir. Gün içerisinde sadece 2-3 adet ceviz tüketmeniz daha mutlu hissetmenize yardımcı olur.
  • Muz: ara öğün olarak günde 1 adet muz tüketmeniz hem tok tutacaktır hem de sizi fazlasıyla mutlu edecektir. Çünkü serotonin bakımından en yüksek olan meyvelerdedir. Fındık, ceviz, badem gibi işlenmemiş olan kabuklu kuruyemişler
  • Bal: Kahvaltıda bal tüketmeniz güne iyi başlamanızı sağlayacaktır. Enerjinizi de yüksek seviyede tutmanızı sağlayarak sizi mutlu edebilen bir gıdadır. Üstelik bağışıklığınızı da kuvvetlendirecektir.
  • Avokado: Eğer modunuzu yüksek tutmaya ihtiyacınız varsa birkaç dilim avokado ile de kendinizi mutlu edebilirsiniz. İçerisindeki çeşitli proteinler enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Serotonin ve Sağlık İlişkisi

Serotonin eksikliğinin en önemli belirtisi tabii üzgün ve depresif duygu durumu. Gergin ve sinirli hissetme durumunuz var ise kaçınılmaz bir durum haline gelmiş demektir. Bunların dışında uyku bozukluğu, iştahsızlık, bunalım, zayıf hafıza ve saldırganlık da yine serotonin eksikliği belirtisidir.

O halde bir doz serotonin lütfen!

Gıdalar dışında yoga, meditasyon, spor ve güneş ışığı da aynı etkiyi gösterecektir. Unutmayın, eğer siz mutluysanız etrafınızdaki herkesi de kolayca mutlu edebilirsiniz.

Yazar: 7-Circle

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir