Muzlu Mutluluk!

“Canım çok çikolata çekti, bir taneden bir şey olmaz!”

“Hadi ikinciyi de yiyeyim, moralimi düzeltir!

“Üç tane yiyeyim, yarın da spora giderim.”

“Dört mü yesem?”

“Beşinciyi…”

“Altı…”

“Pepzine beni durdur!” 

Tamam sakin ol ve öncelikle yedinci çikolatayı elinden bırak. Panik yapma, PMS’in fizyolojik belirtilerini yaşıyorsun, tatlı isteğin çok doğal.

“Peki neden bu kadar mutsuzum?” diye de sorma kendine, o da PMS’in psikolojik belirtileri. Sakın mutluluk kaynağın çikolata olmasın çünkü çikolatanın içindeki rafine şeker bağımlılık yapıp, tatlı isteğini daha çok artıracak ve sonra pişman olacaksın. Tatlıdan aldığın o serotonini (mutluluk hormonu) sana muz verecek, çikolatanın yerini de kakao dolduracak ve bu tarife bayılacaksın!

 

“Şekersiz” ve sağlıklı muzlu magnolia tarifi!

Malzemeler

(6 dondurma kabı çıkıyor.)

4 bardak şekersiz fındık sütü

1/2 bardak kakao

3 çorba kaşığı tam buğday unu

4 su bardağı öğütülmüş badem-fındık-kaju

2 tepeleme çorba kaşığı süzme yoğurt

1 çorba kaşığı doğal toz şekersiz vanilya (Bulamazsan, 1 paket toz vanilin de kullanabilirsin.)

2 çiğ yumurta sarısı

1 tane muz

Her kap başına birer çay kaşığı bal

Yapılışı

Büyük bir tencereye sütü, unu, yumurta sarılarını, vanilyayı ekle ve kısık ateşte karıştır. Bir süre karıştırdıktan sonra kakaoyu ekleyip, kısık ateşte karıştırmaya devam et. Harç kıvamını aldıktan sonra altını kapatıp, süzme yoğurdu ekle ve el mikseri ile hepsini karıştır. Ocağı kapat, bunlar tencerede kalsın. Aynı zamanda badem-kaju-fındık üçlüsünü mutfak robotunda öğüt. Her 6 kabın zeminine birer çorba kaşığı bu kuru yemiş kırıntılarını yay. Üzerlerine eşit miktarda hazırladığın harcı koy. Tekrar her birine birer çorba kaşığı badem-kaju-fındık katmanını koy ve üstüne birer çorba kaşığı harç katmanını (pudingi) koy. Son katman olarak birer çorba kaşığı badem-kaju-fındık koyduktan sonra üzerlerine muz dilimlerini kes. Ve en son her kabın üstüne birer çay kaşığı bal gezdir. Afiyetle, vicdan azabı çekmeden ye. Bak nasıl da tatlı isteğini karşılıyor!

Not: Yüzündeki gülümsemeyi fark etmedim sanma, hepsi muzun getirdiği mutluluğun eseri!

Yazan: Melisa Darmar

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir