Neden Kilo Veremiyorum?

Acaba neden?? Her şey bir yana, kan tahlili yaptırdınız mı? Öncelikle bir hekime danışın, değerlerinizin normal düzeyde olduğundan emin olun.

-Tiroid beziniz olması gerektiği düzeyde çalışıyor mu? TSH hormonu bu noktada önemli bir parametredir.

-İnsülin hormon düzeyiniz ne durumda? Açlık kan şekeri ve insülin hormonu olası bir “insülin direnci” için kullanılan parametrelerdir.

Bunların dışında gündelik yaşantınızda fark etmediğiniz bazı küçük gibi görünen fakat kilo kaybedememenize sebep olan durumlar da söz konusu olabilir. Ne gibi?

  • Gün içerisinde tüketilen hacimce küçük kalorice yüksek gıdalardan tüketiyor olabilir misiniz? Küçücük çikolata, ufak bir kurabiye diye düşünmeyin; o mini minnacık gıdalar çoğu zaman kalori bombası olabiliyor.
  • Sağlıklı beslenmede her daim yeri olan meyvelerin porsiyonunu kaçırıyor olabilir misiniz? Meyve tüketimi doğru ölçüde harikulade bir beslenme alışkanlığıdır, sağlıklı bir bireyin minimum 2-3 porsiyon meyve tüketmesi gerekmektedir. Ortalama olarak 1 avuç dolusu taze meyve porsiyon kontrolünde size yardımcı olacaktır. Aman dikkat, kuru meyveler avuç dolusu değil! ?
  • Yeterince çiğ sebze tüketiyor musunuz? Kalorice düşük, hacimce yüksek olan salatalar çok sevdiğimiz bir grup. Mideyi doldurur, daha az besinle doymamıza yardımcı olur. Fakat konulan SOSLARA DİKKAT!
  • Bu çok önemli: susuyor olabilir misiniz? Susuzlukla açlığı karıştırmamak gerek. Diyelim ki daha yeni yemek yediniz ve yine de bir şeyler yeme ihtiyacı duyuyorsunuz, önce bir bardak su için ve biraz bekleyin. Bakalım hala aç mısınız? Yeterince su içtiğinizden emin olun.

Sağlıklı, sevgi dolu ve sorularınızın cevabını bulabildiğiniz bir gün olsun! Öpücükler.

Stj. Dyt. Burcu Akgül

@diyetimiseviyorum

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir