Nefis ve Kolay Badem Sütü Tarifi

Sağlıklı ve bitkisel bir süt seçeneğine ne dersin? Hem aynı zamanda lezzetli ve yapması da çok pratik. Badem sütünden bahsediyorum. Evde kolayca hazırlayabileceğin badem sütü sayesinde sütlü tariflerin için nefis bir alternatifin olacak. Hele bir de vegan beslenmeyi tercih ediyorsan bu süt tarifi tam sana göre. Bildiğimiz süt gibi ağır değil. Çünkü laktoz içermiyor. Kalorisi de bildiğimiz süte göre daha az. Depresyona ve strese iyi geliyor. Mineraller ve vitaminler bakımından zengin. Tam bir kalp dostu. Kolesterol içermiyor. Ve tıpkı hayvansal süt gibi badem sütü de kalsiyum deposu diyebiliriz. Yani oldukça tercih edilebilir bir seçenek. Hadi, o zaman badem sütü nasıl yapılır bir bakalım. Sonra da omletlere, pastalara, milkshake’lere katalım!

Malzemeler

1 su bardağı çiğ badem

4 su bardağı içme suyu

Hazırlanışı

Çiğ bademleri yaklaşık 1 dakika kaynar suda beklet. Böylece yumuşayacaklar ve kabukları daha kolay soyulacak. Kabuklarını soyduktan sonra 12 saat daha beklet. Sonra bu bademleri blender’a at. İçine suyu ekle ve birkaç dakika karıştır. Karışım iyice sıvı kıvama gelsin. Bu arada bir sürahinin ağzına tülbent gibi bir bez koy. Bu bizim süzgecimiz olacak. Badem sütünü süzerek sürahiye aktar. Posalar ve küçük parçalar tülbentte kalsın. Badem sütün hazır.

İstersen bir kenara ayırdığın badem posasını da tariflerinde kullanabilirsin. Mesela badem ezmesi ya da helvası yapabilirsin.

Afiyet badem olsun!

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir