Negatif Enerjili İnsanlarla Başa Çıkmanın 10 Stratejik Yolu

Bu stratejiler, sakin olmanıza ve olumsuzlukları özümsemekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.Enerjinizi emen negatif enerjili, zor ve kaba insanlarla etkileşim ve iletişim kurmak hakkında konuşalım hadi…Kimlerden bahsettiğimizi biliyorsunuz; her zaman söyleyecek olumsuz bir şeyleri olan, dışlanma alışkanlığı olan ve ruh halinizi ve enerji seviyenizi düşüren insanlar…Wharton örgütünün psikologu olan Adam Grant’in “WorkLife podcast”in bir bölümünde, Harvard Hukuk Fakültesi’nde müzakere ve çatışma arabuluculuğu uzmanı olarak dersler veren Sheila Heen, geri dönmekten ziyade meraklı bir şekilde, kızgın veya kaba insanlara karşı bir yaklaşım sergilememizi tavsiye etti.Bunu yaklaşımı gerçekleştirdiğinizde, “Yapılacak konuşma onun hakkında bilgi sahibi olmaktır sadece, onu düzene sokmak ve bir daha ki sefere bir pislik olmaması gerektiğini bilmesini sağlamakla ilgili değildir.” dedi.“Konuşma; ‘Şimdi sadece size neler olup bittiğini merak ediyorum. Çünkü şaşırdım ve bir dahaki sefere bu sorunu yaşamamamız için çözmeliyiz.’ Bu, daha iyi bir sohbet üretme ve sorunu çözme ihtimalinin daha yüksek olduğu bir yönelimdir — eğer çözülebilirse” dedi Sheila Heen.İşe yarayan daha spesifik stratejiler için; Thrive Global topluluğunun üyelerinden negatif enerjili (zor ve kaba) insanlarla başa çıkmak için en iyi ipuçlarını paylaşmalarını istedik.İşte onların tavsiyeleri:

Sakin bir şekilde ve net konuş

“Tecrübelerime göre, özellikle saldırgan davranışlarla uğraşırken en iyi yaklaşım mümkün olduğu kadar açık kalmaya devam etmektir! Şu üç alışkanlıkla soğukkanlı olmalısınız: Yavaş yavaş nefes alın, net bir şekilde konuşun ve karşıdaki kişiden ne söylediklerini düşünmesini sağlayacak sorular sorun. Konuşma, mantıklı, saygılı bir yaklaşımla gelişmediyse, şöyle bir şey söyleyerek kontrolü ele almanın vakti gelmiş demekdir: ‘Bu konuşmanın çok yapıcı olmadığı hissine kapıldım — herhangi bir çıkış yakalamış değiliz. Gelecek hafta bu konu üzerinde çalışmak için biraz zaman ayırsak nasıl olur?’ Bu, profesyonel, çözüm odaklı ve işbirlikçi olduğunuzu gösterir.” Christine Homolka, İletişim Yöneticisi, Lüksemburg, Avrupa…

Sevgiyle rehberlik yap, korku ile değil

“Benim yaklaşımım, Marianne Williamson’un “Sevgiye Dönüş” kitabından ilham alıyorum. Ne zaman zor biri olarak algıladığım bir insanla karşı karşıya kalsam, korkuyla değil, sevgiyle ilerlemeyi hatırlamaya çalışırım. Birinin kaba davranışına karşı sevgi merceğiyle baktığımda, korku ve karanlığın aksine, kendi sevgi dolu doğamdan yanıt verebiliyorum. Hayatınızı değiştirebilecek güçlü bir değişim bence bu yaklaşım.” Chris Rackliffe, Motivasyonel Yazar ve Konuşmacı, New York, NY….

Kişisel yaklaşma

“Kişisel olarak algılamayın. Nasıl davranırlarsa davranılsın ya da seninle ya da senin hakkında ne dedikleri önemli değil, aslında bu seninle ilgili de değil. Bu aslında onlar hakkındadır; neler yaşadıkları ve nasıl idare ettikleri hakkındadır. Öyleyse etkileşimlerinizde sakin ve profesyonel kalmak için elinizden geleni yapın.” Margaret Meloni, PhD, Yazar, Long Beach, CA….

Cevap vermeden önce nefes al

“Derin bir nefes alıyorum, kelimelerin vücudumda nerede yürüdüğünü hissediyorum (kalp veya bağırsak) ve beni ‘en iyi benliğime’ götüren kişisel değerler listemi hatırlıyorum. Daha sonra, ‘Değerlerimi düşünmek için biraz zamana ihtiyacım var’ gibi bir şey söylüyorum, duygularımın yeterince azalmasına izin vermeden önce kişisel değerler listeme göz atıyorum her zaman. Nezaket, saygı ve sorumluluk sunar. Sonra cevap veriyorum. Bu süreç kalbimden ve kafamdan gelen tepkilere neden oluyor ki bu benim en iyi tarafım.” Georgina Cannon, Yazar, Danışman, Toronto, Kanada….

Nezaketi yay, negatif bir yaklaşımla değil

“Olumsuzluk, enerjimi çok çabuk düşürüyor, bu yüzden; onunla başa çıkmakta zorlananlar ile de ilişki kuruyorum. En iyi tavsiyem ise, “onları nezaketle öldürün”, tabiri caizse. Her zaman bu insanların sadece iğrenç olduklarını hatırlamaya çalışıyorum çünkü acı çekiyorlar. Bu yüzden, onların olumsuzluklarının biraz sevgiye ihtiyaç duyduğunun bir işareti olarak algılamaya çalışın ve ara ara daha sık konuşmayı hedefleyerek, ihtiyaç duydukları bir bağlantıyı kurabilirsiniz.” Courtney Cannon-Booth, Marka Uzmanı, Los Angeles, CA.

Sözlerini yeniden çerçeveleme, tekrar etme

“Kesinlikle olumsuz düşüncelerin kafamda karıştığını ve kötü bir ruh hali içinde kalmama neden olan biri oldum hep. Ancak son zamanlarda bu olumsuz düşüncelere farklı bir dönüş yapmaya ve bunu düşünmeyi daha olumlu veya yönetilebilir bir şey haline getirmeye çalışıyorum. Biri bana bir zamanlar belli bir planın iyi gitmediğini söyledi. Hemen dedim ki, ‘Bu konuda olumlu olmayı tercih ederim ve her şey yolunda giderse iyi görüneceğini düşünüyorum.’ Bu, karşıdaki insanı kötü hissetirmeden konuşmadan uzaklaşmayı kolaylaştırdı ve olumlu hissetmeme yardımcı oldu. Ben devam eden bir süreçtir ama doğru yönde atılmış bir süreç!” Kathryn Djordjevic, Eczacı, Ontario, Kanada….

Kendini onun yerine koy

“Karşı karşıya geldiğiniz olumsuz sohbete katılmamak; böylece nefes alıp tekrar kalibre edebilmeniz, bu kişinin nereden geldiğini düşünmeniz için zaman verecektir. Söylediklerine tamamen katılmasanız bile, kendinize sorabilirsiniz; ‘Neden bunu söylüyor?’ ‘Ne hissediyor?’ Bir kişinin nereden geldiğini görebiliyorsunuz ve bu zor değil, ve onları insan olarak görmeye başlarsak, konuşmalara ve durumlara daha net bir şekilde yaklaşabiliriz.” Emilia Francesca, Yaşam ve Akım Koçu, Londra, İngiltere….

Nazikçe davranışlarına ışık tut

“Kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak agresif iletişimcilerden korumak için, uzaklaşmayı öneriyorum herkese: onları gelecekten veya bir filmden izliyormuşsunuz gibi izliyorum. Bu kötü enerjileriyle emilmenizi önler ve örneğin alay veya merakla cevap vermenize yardımcı olur. ‘Yani, bal yaklaşımı yerine sirke ile gitmeye mi karar verdin? Olumsuzluk size istediğiniz her şeyi sağlıyor mu? Büyüleyici.’ Ayrıca ‘Ortalama yorumlarla neler oluyor?’ diyebilirsiniz. Bir terapi seansı olması gerekmiyor, ancak sakin bir sesle davranışlarına ışık tutulması çoğu zaman birini en azından geçici olarak sarsacaktır.” Pam Reece, İletişim Danışmanı, New York, NY….

Unutmamalısın, tepkisini sadece sen kontrol edebilirsin

“Birisi kasıtlı olarak veya kasıtsız olarak damarınıza bastığında, kontrol edebileceğiniz her şeyin kendi tepkiniz olduğunu unutmamak önemlidir. Ne kadar haklı olduğunuzu ve diğer kişinin ne kadar yanlış olduğunu kolayca araştırıp, aynı derecede zor durumda kalmanıza neden olabilir. Derin bir nefes almak ve kendinize durumla nasıl karşılaşmak istediğinizi sormak, tepkinizi doğru tepkilere dönüştürmenize yardımcı olacaktır.” Emily Davis, Halkla İlişkiler Uzmanı, Chicago, IL….

Hayali bir kutuya negatif titreşimler koy

“Olumsuz insanlarla mücadele ederdim. Başlangıçta onları daha olumlu bir zihniyete kaydırmaya çalışarak ‘düzeltmek’ isterdim. Fakat bu çok fazla enerjimi tüketiyordu. Başkalarını düzeltemeyeceğimizi fark ettiğimde, umutsuzca onlardan kaçınmak istedim. Bu, bir iş ortamında genellikle mümkün olmadığından, enerjimi almalarından kaçınmak için çeşitli araçlara ihtiyacımız duyuyorum. Negatif titreşimleri hayali bir kutuya yerleştiriyorum, kapatıyorum ve günlerime devam ediyorum. İşe yarıyor bence!” Susan J. Hilger, Yaşam ve Liderlik Koçu, St. Petersburg, FL“İnsanlar, kendilerini (benliklerini) bulmak için, deniz kıyısında veya tepelerde inzivaya çekilirler… Bence insanların, daha huzurlu ve sorunsuz bir şekilde benliklerine dönebilecekleri hiçbir yer yoktur… Bu yüzden sürekli benliklerinizi bulmak için kendinize izin verin ve kendinizi yenileyin.” Marina Khidekel .

Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir