Niyet Belirlemenin 5 Adımı

Düşünceler davranışları, davranışlar alışkanlıkları, alışkanlıklar karakteri ve karakter kaderi belirler döngüsüne hepimiz aşinayızdır. Peki bu döngüyü ne kadar kendi faydamıza kullanabiliyoruz?

Çoğumuz zincirin son halkası olan kaderi değiştirmek için çabalarken, döngünün nerede başladığını görmezden geliyoruz. Oysa ki çok daha az çabayla çok daha büyük etkiler yaratmak mümkün. Kaynağın başına küçük bir taş koyarak istediğimiz yöne akmasını sağlamak yerine, akarsuyun yönünü değiştirmeye çabalamak niye?

Düşüncelerimiz her ne kadar bizim kontrolümüzde gibi görünse de aslında onları doğduğumuz andan beri hayatımıza giren birçok faktör belirliyor. Niyet, işte bu noktada devreye giriyor. Farkındalıkla belirlediğimiz niyetlerimiz bize düşüncelerimizi üzerinde hakimiyet sağlıyor.

Peki nedir niyet? Çoğunlukla hedefle karıştırılsa da doğası oldukça farklı iki kavramdırlar. Hedef “2 ay içinde 5 kilo vereceğim” iken niyet “bedenime aldığım besinlerle sağlıklı bir bağ kurmak istiyorum” olabilir. Kendimize şiddet uygulamadığımız bir üslupla niyetlerimizi belirlemek 5 basit adımda mümkün.

  • Zihni arındırma

Kalbin derinlerinde yatan niyetlerimizi duyumsamak için öncelikle bizi manipüle eden etiketlerden sıyrılmak gerekiyor. Sabah uyanır uyanmaz, telefona bile bakmadan önce rahat hissettiğin bir köşede kendine 5 dakika ayırarak niyetlerini sesli ifade etmekle başlayabilirsin. Öncesinde uygulayacağın nefes egzersizi veya meditasyon pratiği işini çok daha kolaylaştıracaktır.

  • Günlük tutma

Belirlediğin niyetleri bir deftere yazıp somutlaştırmak, zihninin bağ kurması için etkili bir yöntem. ‘Bugün daha sık gülümseyeceğim’ gibi küçük niyetlerle başlayıp, ‘bugünkü gergin görüşme esnasında sakin kalacağım’ gibi daha zorlayıcı olanlarla devam edebilirsin. Senin sürecin, senin kuralların!

  • Farkında olma

Gün içinde kendine niyetlerini mümkün olduğunca sık hatırlatmalısın. Belki telefonuna alarm kurarak, belki masanın üstüne kağıtlar yapıştırarak ya da defterini gün içinde açıp sabah aldığın notlara göz atarak. Beyninin tüm hayatın boyunca programlanma şeklini yeniden yazmak kolay olmayacak, ama emin ol tüm emeklerine değecek.

  • Kutlama

Alışkanlığının aksine belirlediğin niyetler doğrultusunda davrandığın her an büyük birer zafer. Kan beynine sıçradığında, öfke kusmak istediğinde, haksızlığa uğradığını haykırma dürtüsü hissettiğinde merkezinde kalabilmeyi hayal edebiliyor musun? Farkındalıkla seçilmiş bir davranışın verdiği hazzı yalnızca bu çabayı göstermiş olanlar anlayabilir, hayatta kutlamaya gerçekten değen nadir deneyimlerdir.

  • Tekrarlama

Belirlediğin bir niyete 21 gün boyunca sadık kalmak hem yeni davranış paterninin kalıcı hale getirmek, hem motivasyonunu arttırmak için oldukça etkili. Kendini bir sonraki adıma hazır hissettiğinde sürece baştan başlayarak yeni niyetlerinle yoluna devam edebilirsin.

Kendini yeniden yaratmak ve kaderin üzerinde hakimiyet sahibi olmak aslında bu kadar basit. Ne dersin, sence de denemeye değer değil mi?

 

 

Buket Polat

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir