Ödem Attıran Çay Tarifleri

Ödem vücutta meydana gelen sıvı tutulmasıdır. Fazla sıvı vücutta biriktiğinde ödem oluşur ve bu durum kişiye oldukça rahatsızlık verir.  Çoğunlukla bacaklarda, ayaklarda, ayak bileklerinde veya ellerde görülür. Aşırı tuz alımı, inaktivite, menopoz, ilaç kullanımı, adet ve hamilelik ve adet döneminde vücudun çeşitli bölgelerinde ödem oluşabilir.  Ödem, ayakta kaldıktan sonra ayak bileği çevresinde en kolay şekilde görülebilir. Aynı zamanda uyuyup uyandıktan sonra göz çevresinde meydana gelen şişlikte vücutta biriken sıvıdan kaynaklanır. Şiddetli şekilde gelişen ödem akciğerlerde toplanabilir, bu durum nefes darlığı çekmenize neden olabilir. Bahar mevsiminin gelmesiyle ödemden şişen bölgelerinizi ödem attıran çay tarifleri ile kurtulabilirsiniz.

Tarçınlı elma ve limon çayı

Malzemeler

1 limon

1 tarçın çubuğu

1 adet elma

1 tatlı kaşığı karabiber

1 litre su

Hazırlanışı

Elma ve limonu 4 parçaya bölün ve bir kabın içerisine koyun. Sonrasında içine tarçını ve karabiberi ekleyerek, 1 litre suyun içerisinde kaynatın.

Nane ve ıhlamur çayı 

Malzemeler

Yarım demet maydanoz

Yarım demet taze nane

1 limon

Biraz taze ıhlamur

1 litre su

Hazırlanışı

Maydanozu, taze naneyi, limonu ve ıhlamuru suya koyun ve kaynatın. Karışımı süzerek bir kabın içerisine alın. Sabah aç karnına 1 bardak tüketebilirsiniz.

Mısır püskülü çayı

Malzemeler

2 bardak su

1 tutam mısır püskülü

1 tutam kiraz sapı

Maydanoz sapı

1 çay bardağı yeşil çay

Hazırlanışı

İki bardak suyu bir cezvenin içerisinde kaynatın. İçine malzemeleri ekleyip, 4 dk boyunca bekletin.

Karahindiba çayı

Malzemeler

1 bardak su

2 çay kaşığı karahindiba

Hazırlanışı

Birkaç dakika kaynatılmış suya 1 çay kaşığı karahindiba ekleyin, sonra kapağı kapatın ve 5 dakika demleyin. Bu karışıma şeker veya çay eklemek önerilmez, çünkü bu tatlandırıcılar çayın etkisini azaltacaktır.

Soğuk salatalık çayı

Malzemeler

1 litre su

10 adet taze nane yaprağı

1 adet salatalık

1 adet  limon

Hazırlanışı

Bir cam sürahi içine 1 litre su, nane yaprakları, dilimlenmiş salatalık ve 1 adet  limon ekleyin. Karışımı oda sıcaklığında sabaha kadar bırakın. Daha sonra bir hafta boyunca düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Zencefil çayı

Malzemeler

1 cm boyunda zencefil

1,5 bardak su

Biraz bal

Hazırlanışı

1 cm uzunluğundaki zencefil parçasını soyun ve 15 dakika boyunca 1,5 bardak suda ince dilimler halinde kaynatın. Kapağı kapalı bir şekilde kaynamasına özen gösterin. İçerisine bal ekleyin ve süzün.

Elma ve ada çayı 

Malzemeler

1 kırmızı elma

1 limon

1 tarçın çubuğu

Yarım çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı biberiye

1 tatlı kaşığı adaçayı

1 litre su

Hazırlanışı

Elma ve limonu 4 parçaya doğrayın ve bir kabın içine koyun. Tarçın, biberiye ve karabiber ekleyin. Kabın içerisine 1 lt su ekleyerek kaynatın. Kaynatıldıktan sonra süzün. Şeker veya bal eklemeyin.

Daha fazla yazı için: https://goo.gl/JmTbgs  

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir