Oscar’ın En Güçlü ve Güzel Kadınlarının Son 10 Yıldaki Moda Tercihleri

Helen Mirren, 2007

Stephen Frears’ın yönettiği The Queen (Kraliçe) filminde Kraliçe’yi canlandıran Mirren, en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.

Helen Mirren törende Christian Lacroix tasarımı en az kendisi kadar zarif boncuk işleme detayları olan dantel bir elbise giydi. Cosmpolitan dergisi Helen Mirren’in kıyafetini tüm zamanların en iyi oscar elbiselerinden biri olarak gösterdi.

Marion Cotillard, 2008 

Olivier Dahan’ın yönettiği, Edith Piaf’ın hayatını konu alan  ‘La Vie en Rose’ (Kaldırım Serçesi) filminde Edith Piaf’ı canlandıran Cotillard, performansıyla Oscar, Altın Küre ve BAFTA’da en iyi kadın oyuncu ödüllerinin sahibi oldu.

Fransız aktris törende Jean Paul Gaultier imzalı vücudu saran denizkızı temalı çarpıcı bir elbise giydi. Balık pulu şekli verilmiş gümüş işlemeli elbisesiyle oscar’da giyilmiş en iyi elbiseler listesine girmeyi başardı.

Kate Winslet, 2009

Bernhard Schlink imzalı aynı adlı romandan uyarlanan dram türündeki ‘The Reader’ (Okuyucu) filminde başrolde yer alan Kate Winslet, Oscar’ın yanı sıra Altın Küre, BAFTA ve SAG ödüllerinde en iyi kadın oyuncu seçildi.

Oscar ödül töreninde Yves Saint Laurent’ de Stefano Pilati tarafından kendisi için hazırlanan asimetrik tek omuzlu ve siyah dantel detaylı gri degrade saten elbisesi ve Chopard mücevherleriyle büyük beğeni toplamıştı.

Sandra Bullock, 2010

John Lee Hancock tarafından yazılan ve yönetilen ‘The Blind Side’ (Kör Nokta) filminde başrol oyuncusu olan Sandra Bullock, performansıyla en iyi kadın oyuncu Oscar’ı ile Altın Küre ödüllerini kazandı.

Bullock törende Marchesa tasarımı üst kısmı işlemeli etek bölümü metalik parıltılı bir elbise tercih etti. Elbise “Sandra Bullock böyle bir gecede daha iyisini giyemezdi” diye yorumlandı.

Natalie Portman, 2011

Darren Aronofsky’nin yönetmenliğini yaptığı  ‘Black Swan’ (Siyah Kuğu) filminde Mila Kunis’le başrolleri paylaşan Portman, gerçek yaşam öyküsünden uyarlanan filmdeki performansıyla Oscar’da en iyi kadın oyuncu seçildi.

Ödül töreninde hamile olan Portman aynı zamanda siyah kuğu’nun kostüm tasarımcılarından olan Rodarte’nin hazırladığı elbiseyi giydi. violet rengi ipek şifon elbise drape detayları ve swarovski işlemeleriyle çok beğenildi.

Meryl Streep, 2012

20. yüzyılın en uzun süre görevde kalan İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’ın yaşamının bir bölümünü anlatan yarı biyografi türündeki ‘The Iron Lady’ (Demir Leydi) filminde Thatcher’ı canlandıran Streep, en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazandı. Film ayrıca en iyi makyaj Oscar’ının da sahibi oldu. Streep gecede Lanvin tasarımı bir elbise giydi.

Kendine özgü altın lameli ve drapeli elbise dokuma altın ve katmanlı zincir bağlantılı kemeri ile oldukça şık duruyor. 2010 yılında üçüncü Oscar ödülünü alan Streep 1983 yılında Oscar aldığı gecede de gold rengini tercih etmişti.

Jennifer Lawrence, 2013 

‘Silver Linings Playbook’ (Umut Işığım) adlı romantik komedi türündeki filmde sergilediği performansıyla Lawrence, en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazandı. Film, sekiz dalda adaylık elde etmişti.

Christian Dior Couture 2013 yaz koleksiyonundan bir elbise giyen Lawrence hacimli eteğinden dolayı ödül almaya gittiği sırada merdivenlerde düştü. Sırtına zarif bir Chopard kolye takan, Lawrence kuşkusuz bir takı trendini yeniden başlatmış oldu.

Julianne Moore, 2015

‘Still Alice’ (Unutma Beni) filminde Kristen Stewart ile başrolleri paylaşan Julianne Moore, oyunculuk performansıyla en iyi kadın oyuncu Oscar ödülünün sahibi oldu. Julianne MooreTörende Karl Lagerfeld imzalı bir elbise giydi. Karl Lagerfeld’in kendisi tarafından tasarlanan Chanel elbiseye 80.000 boncuk ve payet elde işlenmiş ve kıyafet 27 işçi tarafından 987 saatte hazırlanmış.

 

 

Cate Blanchett, 2014

Woody Allen’ın yazıp yönettiği ‘Blue Jasmine’ (Mavi Yasemin) filminde başrolde yer alan Blanchett, en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazandı. Blanchett karmaşık bir şekilde boncuk ve payet işlenmiş, teniyle muhteşem uyumlu Giorgio Armani elbisesi giydi.

Brie Larson, 2016

Lenny Abrahamson’un yönettiği ve senaryosunu Emma Donoghue’nun yazdığı aynı adlı kitaptan uyarladığı ‘Room’ (Gizli Dünya) filminde başrolde yer alan Brie Larson, Oscar’ın yanı sıra Altın Küre ve BAFTA’da en iyi kadın oyuncu seçildi. Brie Larson törende kobalt mavisi, Gucci tasarımı bir elbise giydi. Larson elbiseyi mücevherli bir kemer ve basit damla küpelerle tamamladı.

Candan Canik Çelik 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir