Özgüveninizi Arttıran ve Her An Yapabileceğiniz 3 Bilinçaltı Telkini

“Düşüncelerinize dikkat edin. Doğru kabul edilen her düşünce bilinç korteksi tarafından bilinçaltı beyin yapısına gönderilecek ve bir gerçeklik olarak dünyanıza yansıyacaktır.” Joseph Murphy

Beynimiz sürekli çalışan bir makine. Bilinçaltımız ise; biz fark etmeden, düşüncelerimizi ve duygularımızı kontrol edebilecek güce sahip.Bilinçaltına yollanan telkinler sonucu hislerin ve düşüncelerin kontrolü de artık herkes tarafından kabul edilmiş bir gerçek.Gündelik hayatımızda sıkça ihtiyaç duyduğumuz özgüveni, bilinçaltımıza yolladığımız telkinlerle arttırabiliriz. Kendinizi güvensiz hissettiğiniz zaman kısa sürede özgüveninizi toparlamanızı sağlayacak telkinlerin en sık kullanılan ve bir o kadar da ilginç 3 tanesi:

1) Süper kahraman duruşu yapın

2012’de yapılan bir TEDx organizasyonunda, vücut dili uzmanı ve Harvard profesörü Amy Cuddyi süper kahraman pozu vermenin özgüveni arttıracağını; bunun sebebinin de bilinçaltında bu pozun güç ve güvenle özdeşleşmesi olduğunu söylüyor. Bu pozitif telkini yapmak çok basit:

1) Dik durun, ayaklarınızı omuz genişliğinde açın.

2) Ellerinizi belinize koyun.

3) Göğsünüzü gerin.

4) Başınızı yukarıda tutun.

5) 30 saniye bekleyin.

2) Kendinizle konuşun.

“%100 Düşünce Gücü” adlı kitabın yazarı Jack Ensign Addington der ki:

“Bilinçaltı olumsuz cümleleri anlayamaz, kendinize olumlu cümleler ile emir verin.”

Bilinçaltına yollanan telkin mesajlarının olumlu olması, beyninizi ikna etmek için çok önemli bir yere sahiptir. Örneğin;

“Bunu yapabilirim, bunu yapabilecek bütün yeteneklere ve kapasiteye sahibim. Şimdi bunu gösterme zamanı.”

Bilinçaltınız kapasitenizi ve yeteneklerinizi sorgulamaz, açıkçası çok da umursamaz. O sadece mesajları alır ve duygu ya da düşünceye çevirir. Bu yüzden özgüveninizi arttırmak için ona olumlu mesajlar göndermeniz sizin için daha faydalı olacaktır.Olumlu mesajları kağıda yazmak, telefonunuzun duvar kağıdı yapmak ya da kendinize e-posta atmak, kısaca sürekli görmenizi sağlamak bilinçaltınızı bu konuda dinç tutacaktır ve telkinin devamlılığını sağlayacaktır.

3) Göz teması rekabetine girin.

Doğada gözleri olan her canlı göz temasında bulunur ve ilk düello gözler arasında olur. Göz teması üstünlük demektir ve bu konu sanıldığından daha önemlidir. (Bu konuda daha detaylı bir yabancı kaynağa bakabilirsiniz.)

Sosyal çevrede olan her insan göz temasında bulunur, bir şekilde başlayan temas bir kişinin gözlerini kaçırmasıyla son bulur. Göz temasına girdiğiniz kişiden gözlerinizi kaçırmak karşınızdakine üstünlük hissi verirken; sizin özgüveninizi zayıflatır.

Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir