Pedlere, Tamponlara Alternatif mi Geliyor? Çevreci, Tekrar Kullanılabilir Ped Trendi!

Pedler ve tamponlar çok fazla geri dönüştürülemeyen malzeme olmalarının yanı sıra kadın sağlığına olumsuz etkileri nedeniyle de tartışma konusu oluyor. Bir kadının hayatı boyunca ortalama 12 bin adet ped kullandığı düşünülüyor.

Kadın hijyen ürünlerinin tamamen sağlıklı olduğunu belirten bir çalışmanın olmadığı iddia ediliyor ve bu pedlerde bulunan bazı kimyasalların endişe verici olduğu konusunu da beraberinde getiriyor. Peki pedlere ve tamponlara alternatif olduğu iddia edilen yeniden kullanılabilir kumaş pedler sağlıklı mı?

8

Kadınların tercih ettiği giyilebilir pedler sağlıklı mı, bunları gerçekten kullanmak gerekiyor mu, yoksa tüketim toplumu için hazırlanmış bir pazarlama ürünü mü? The Clinic’in sahibi Dr. Mayoni, konu hakkında sorulara cevap vererek kafalardaki soru işaretlerini gidermeye çalıştı.

İşte Dr. Mayoni’ye sorulan sorular ve cevapları;

  • Vajinal akıntı normal mi?

Evet tamamen! Ölü hücrelerin / mikropların doğal olarak dökülmesine izin verirken, vajinamızın sağlıklı ve temiz kalmasının bir yolu.

  • Kokulu giyilebilir pedler jinekolojik sorunlara neden olabilir mi?

Evet. Çünkü ciltteki dengeyi yok edebilirler. Parfüm ya da temizleyiciler, vajinal dokuda tahrişe neden olabilir. Bu nedenle kumaş pedleri kullanmanızı ve bunları sık sık değiştirmenizi öneririm.

5

  • Kadınlar sağlık sorunlarından dolayı tekrar giyilebilir ped kullanmak zorunda mıdır?

Bu zorunlu bir şey değil. Bazen yedek ve temiz bir pamuklu iç çamaşırını yanınızda bulundurmak iyi ve güvenli bir alternatif olabilir. Ancak sahip olduğunuz akıntı miktarından endişe duyuyorsanız mutlaka tıbbi destek alın.

  • Vajinanın sağlığı için astarlı pedin yararı var mıdır?

Elbette sık sık değiştirilen ince külotlu bir astar vajinanızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. Vajinadaki sorunlar genelde astar sık sık değiştirilmediği zaman ortaya çıkar. Doğal bakteriler bu ortamda büyür. Vajinal ve idrar yolu enfeksiyonlarına yol açar.

7

Sonuç olarak, Dr. Mayoni’nin dediği gibi, tekrar giyilebilir ped kullanmak zorunda değilsiniz. Bununla birlikte, vajinanızı tahriş edebilecek, doğal pH’ınızı bozabilecek kokulu pedlerden kaçınmanızda yarar var. Yıkanabilir pedlerin ne kadar iyi oldukları bilinmez ancak çevre dostu oldukları kesin.

 

 

 

 

Kaynak: Mynet

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir