PMS Dönemindekilere Oturdukları Yerden Avrupa’da Tatlı Turu!

Sırf TV kumandası uzakta diye almaya üşenip zap yapamadığım için günlerce aynı kanalı izlediğimi bilirim PMS ve regl dönemimde. Ancak o tatlı krizleri yok mu? Hiç üşenmez kalkar yaparız. Hem de tam bir şef edasıyla, şekilli şekilli tatlılar.

Aslında PMS ve regl dönemlerini hafta sonuna denk getirip Avrupa’da bir tatlı turu yapmak çok tatlı bir fikir olabilir. Uçak biletlerinin de kampanya dönemlerini kovaladık mı, tamamdır bu iş. Bunu düşüneceğim kızlar.

Ama ondan önce, bir bakalım Avrupa’da nasıl tatlılar varmış? Hangi ülkenin hangi tatlısı meşhurmuş.

Hollanda – Poffertjes
Bu aslında bildiğimiz pancake gibi, ama daha küçük ve sayıca fazla olarak servis ediliyor. Farkı, mayalı hamur ile yapılması. Üzerine konmuş bir parça tereyağ ve yine üzerine serpilmiş bir pudra şekeri ile servis ediliyor.
shutterstock_443327845

İngiltere – Eton Mess
Off, hastasıyız bunun. Eton Mess, bezelerin özellikle çilek, krema ve hatta dondurma ile karıştırılıp bulamaç haline getirilmesiyle yapılıyor. Gördüğün an “Olsa da yesek!” dediğini biliyorum.

shutterstock_276195830

İspanya – Churros
Gördüğünde “Aaa, ne kadar da bizim tulumba tatlımıza benziyor!” diyebilirsin ama tadının bizim tulumbayla alakası yok. İspanyol icadı olan Churros, kızartılmış hamur çubuklarının tarçın ve şeker karışımın içine atmasıyla yapılıyor. Çikolataya bandıra bandıra da yiyorsun.

shutterstock_542896369

Hollanda – Stroopwafel
Evet, yine Hollanda’dan bir lezzetten bahsedelim. Fotoğrafı görünce “Aaa, bu o muymuş?” diyeceksin. Son zamanlarda Türkiye’de de paketli hallerini sıkça görüyoruz. İnce waffle’lar arasına tarçın ve karamelli bir dolgu sürülüyor. Ancak Hollanda’ya yolun düşerse tazesini de alabiliyorsun. Bir de yanında kahve içersen, tadından yenmiyor! Eğer biraz ısıtmak istersen, kahve bardağının üzerine kapatıver. 🙂

shutterstock_386519791

Portekiz – Pastel de Nata
Tart görünümlü, üstü sütlaç gibi yanmış, dışı çıtır milföy, içi de yumurta, şeker ve sütün farklı dozlarda harmanlandığı bir karışımdan oluşan bu Portekiz tatlısı, Portekiz’in tüm pastanelerinde bulunuyor ve özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi! 🙂

shutterstock_402475327

Almanya – Schwarzwälder Kirschtorte
İsmini söyleyemiyorsan, anlarım. Zira ben de söyleyemiyorum. Ama Türkçesi “Kara orman pastası”. Alman kardeşlerimiz bu pastayı neredeyse 1930’lardan bu yana yapıyorlar. Vişne likörüyle ıslatılmış çikolatalı bisküvileri, vişne, krema ve rendelenmiş çikolata parçacıklarından oluşan bu pastanın adının Schwarzwald bölgesinden çıktığı söylenir.

shutterstock_459755065

İtalya – Panna Cota
Yine en sevdiklerimizden. İtalya’nın Piemonte bölgesine ait, adı “pişirilmiş krema” anlamına gelen Panna Cota! Tadı da görüntüsü de bir insanı mutlu etmeye yetebiliyor. 🙂

shutterstock_435192526

Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply
  1. Esimle adetimin 8 gununde korunmasiz iliskiye girdik icime bosaldi adetim araligin 14 unde adet oldum 35 gunde adet oluyom ocagin 19 u gibi olucam acaba hamile kalir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir