PMS Dönemini Pamuk Gibi Geçirmenin 10 Yolu

Regl başlamadan yaklaşık 1 hafta önce ağrısı, şişkinliği başlar. Her ortam bunaltıcı, her olay rahatsız edici, her insan hatalı gibi gelir. Baş dönmesi, terlemesi, mide bulantısı, depresyonu da cabası. Üstelik bazı dönemler o kadar etkilemezken bazı dönemler soldan soldan gelir. Yani ne zaman, ne şekilde bastıracağı da belli değildir. İşte bu regl öncesi belirtileri, neredeyse her kadının kabusudur. Fakat biraz dikkatle, beslenme ve egzersiz programlarını içeren bir programla ve ufak yaşam değişiklikleriyle bu dönemi kabus olmaktan çıkartıp, daha sempatik hale getirmek mümkün. Evet, PMS dönemi de kendi çapında keyifli olabilir.

PMS döneminde yapman gerekenler:

1- Hayır, cinnet getirmiyorsun. Regl öncesinde bu belirtileri yaşaman normal. Birçok kadın bu dönemde seninle aynı şeyleri yaşıyor. Önce bunu bir kabul et.

2- Baş ağrısı ve meme hassasiyetine neden olan şey kafeindir. Bu yüzden regl başlamadan 1 hafta önce çay, kola, kahve ve çikolatayı azalt hatta kes. Kullanıyorsan alkol ve sigarayı da tabii.

3- Karnında kramplar başladıysa doktorunun önerdiği ağrı kesiciyi kullanabilir, sıcak duş ve sıcak su torbasıyla sıcak ilişkiler kurabilirsin.

4- Eğer duygusallaştığını hissediyorsan tartışmalara girme, her şeyi fazla ciddiye alma. Kalabalıklardan, önemli kararlardan, ön planda olacağın durumlardan bir süreliğine uzaklaş.

5- Kendini gergin hissediyorsan bu döneme özel rahatlatıcı çayları dene. Mesela papatya çayı ruh haline çok iyi gelebilir.

6- Bol bol B,C ve D vitaminleri al. Bunlar enerjini yerine getirecek ve mutsuzluk hissine son verecek.

7- Düzenli bir uyku PMS dönemini daha rahat geçirmeni sağlar. Uyuyamıyorsan, uykudan önce kitap oku ve bir bardak ılık süt iç.

8- Karnına yavaşça masaj yapmak, orta hızda bir yürüyüş, temiz hava almak stres ve sendromun korkulu rüyasıdır.

9- Magnezyum eksikliği açlığa ve halsizliğe neden olur. Bol bol ceviz, fındık, badem, mercimek, kepek ekmeği, ıspanak, roka, muz, ananas ve nane tüket.

10- Kendini yoga, pilates ve nefes egzersizleriyle rahatlat. Böylece hem ruhsal hem de bedensel açıdan gevşeyeceksin.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir