PMS Döneminin Aşırı Tuhaf 5 Belirtisi

PMS yani premenstrüel sendrom veya regl öncesi sendromu. Sebebi hala tam olarak bilinemeyen, değişen hormonlara bağlanan bir dönem. Reglden yaklaşık 10 gün önce başlıyor ve regl olduktan sonra belirtileri yavaş yavaş hafifliyor. Evet, bu dönem kadınlarda fiziksel ve duygusal bazı semptomlara sebep oluyor. Bunlardan en çok yaşananları isteksizlik, yorgunluk hali, göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik. Tabii ki her kadın bu dönemi aynı şiddette yaşamayabiliyor. Bazı kadınlar farkında bile olmuyor, bazıları ise hafif bir gerginlik yaşıyor o kadar. Bu dönemin belirtileri aydan aya da değişebiliyor. Bazen de aşırı tuhaf belirtilerle kendini gösteriyor. Bu belirtilere geçmeden önce PMS dönemini daha hafif atlatman için neler yapabileceğine bir bakalım. Sağlıklı beslenerek ve iyi uyuyarak bu dönemi daha rahat geçirebilirsin. Bunun için az ve sık yemeli, hafif egzersizler yapmalı, kalsiyum ve magnezyum tüketmeli ve sana iyi gelen şeylere mesela hobilerine ya da meditasyona zaman ayırmalısın. Hadi, şimdi PMS döneminin aşırı tuhaf belirtilerine bakalım.

1- Her şeyi yemek istemenden fenası hemen hemen her şeye ağlayabilecek olmandır. Bazen bu ikisi birleşir ve evde tatlı olmadığı için ağlarsın.

2- Yüzünde yer yer kızarıklıklar oluşur ki bunlar aslında sivrilmeyi bekleyen sivilcelerdir. Yağlı yediğin an kendilerini göstereceklerdir.

3- Ya tuvalete çıkmayı unutmuş gibi bir kabızlık yaşarsın ya da yemekte acılı çiğ köfte yemiş gibi bağırsaklarında bir hareketlilik. İkisinin ortası yoktur.

4- Hiçbir şeye konsantre olamaz, okuduğunu tekrar okur, birisini dinlerken kopup gidersin. Pardon, ne demiştin?

5- Ellerin, ayakların şiş şiş olur. Göbeğin o kadar şişer ki senin için en rahat uyku pozisyonu sırt üstü yatmak olur.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir