Regl Döneminde Cicisel Bakım

Regl döneminde ne kadar rahat ve stressiz olursak bizim için o kadar iyi. Aslında bu dönemi tamamen kendimizle ilgilenmek için bir fırsat olarak görebilir ve sporundan hobi zamanına, kişisel bakımından sosyalleşmesine dek bizi mutlu edecek aktivitelerle değerlendirebiliriz. Bu dönemde ekstra yorgun, gergin, içe kapanık, isteksiz olmak yerine böylesi daha iyi değil mi? Ben bu dönemde kendimizle ilgilenmeye “cicisel bakım” diyeceğim ve şimdi de bu konuda neler yapabileceğinden bahsedeceğim.

1- Şımarmak, bu dönemde senin en doğal hakkın. Kendine bir buket çiçek hediye et mesela.

2- Bir porsiyon tatlıdan zarar gelmez. Mesela meyveli cupcake, tarçınlı sütlaç, bitter çikolatalı puding ya da fondü gibi.

3- Sosyal medyadan, negatif haberlerden bir süre uzak dur. Bunun için bildirimleri kapatabilir ya da telefonunu sessize alabilirsin.

4- Teşekkür meditasyonu yap. Hoş kokulu bir mum yak, gözlerini kapa ve kendinle ilgili minnet duyduğun şeyler için sesli teşekkür et.

5- En sevdiğin dans parçasını aç. Doğaçlama dans et, şarkıya bağırarak eşlik et. Bunu yaparken yüzünde tatlı bir gülümseme olsun.

6- Upuzun bir uyku çek. Bunun için papatya çayını iç, göz bandını tak ve battaniyenin altına kıvrıl. Alarmı sakın kurma.

7- Dramatik bir film izleyerek doyasıya ağla. Arkasından çok komik bir film izleyerek kahkahanın pozitif gücüyle rahatla.

8- Banyoda zaman geçir. Önce terapi etkisi yaratan şampuanlarla duş al, duşta peeling yap, saç bakımı uygula. Duştan çıkınca da tüm vücudunu kremle.

9- Eski fotoğrafları düzenle, minik dekorasyon objeleri tasarla, tutorial videolar izle, dostlarınla chat yap.

10- Evde piknik yap. Pikniğinde şunlar olsun: Lezzetli bir sandviç, taze meyveler, meyve şarabı, küçük bir radyo ve sürükleyici bir kitap.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir