Psikologlara Göre Karşınızdaki İnsanın Gerçekte Kim Olduğunu Anlamak İçin Sormanız Gereken Soru

Ekip kurarken, iş ortağınızı seçerken ya da özel hayatınızda yer vermek istediğiniz insanı seçerken doğru insandan emin olmak en doğal isteklerimizden biri.Doğru seçimler yapabilmek için de doğru soruları sormak gerekiyor.Birinin kişiliğini anlamak için psikologlar birçok yöntem ve araca sahip. Ancak bu yöntemlerin birçoğu gündelik hayatta kullanmak için fazla meziyetli olabiliyor.”Big Five Personality Traits” ya da Myers Briggs Testi gibi yöntemler insanların kişilikleri hakkında fikir verme konusunda Astrolojiden sonra en çok ilgi gösterdiği yöntemlerdir.

Bu yöntemler kendi karakteriniz hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Ancak karşınızdaki insanları anlamak için hantal kaldıklarını söyleyebiliriz.Peki karşınızdaki insanın kişiliği hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak hızlı ve bilimsel olarak doğrulanmış bir yol var mıdır? Wake Forest Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre birinin kişiliğine açılan kapıyı açmak için, başkalarının yaptıkları hakkındaki düşüncelerini sorun.

Başkalarını algılayış biçiminiz, kendi kişiliğiniz hakkında birçok şeyi ortaya koyuyor.

Araştırmanın başındaki isim Dr. Dustin Wood, şunları söylüyor:

“Olumsuz kişilik özelliklerinin büyük bir bölümü, başkalarını olumsuz olarak görmekle ilişkilidir. Aynı zamanda insanları olumsuz görme eğilimi, depresyon ve çeşitli kişilik bozuklarının da nedeni olabiliyor.”

Doktor Wood bu araştırmayı hedef gruba tanıdıkları kişiler hakkında çeşitli sorular sorarak ve yorumlarını analiz ederek yaptı. Gruptan birine gruptaki üç kişinin olumlu ve olumsuz yönlerini açıklamasını istedi. Kişileri genel olarak olumlu değerlendirenlerin daha mutlu, hevesli ve duygusal olarak daha kararlı oldukları ortaya çıktı. Bu olumlu bakış açısına sahip insanların kendi hayatlarından da bir hayli tatmin olduklarını gözlemledi. Buna karşın, olumsuz değerlendirmede bulunanların daha yüksek narsisizm ve antisosyal davranış seviyelerine sahip oldukları ortaya çıktı.

“Kendilerini makyavelist olarak tanımlayan insanlar, başkalarını da manipülatif olarak görüyor.”

Yapılan araştırmalar sonucunda bir insanın kişiliği hakkında fikir sahibi olmanın en hızlı yolu, kişiye başkalarının davranışları hakkındaki fikrini sormaktır. Bu yüzden insanlar başkalarını nasıl algılıyor ve yargılıyorsa, kendilerini de bu şekilde dışa vururlar.

Yazar: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir